Kolesterol nedir, neden zararlıdır?

“Kırmızı ete, margarine, Hindistan cevizine, yumurta sarısına, yağlı peynirlere dikkat edin. Bunların hepsi kolesterol yapar!” Bu tip bilgileri gazetelerde, televizyonlarda, sağlık dergilerinde sık sık okuyor olabilirsiniz. Çünkü kolesterol çağımızın en önemli görülen sağlık sorunlarından biridir. Peki, nedir ve neden zararlıdır?
Kolesterol nedir
Kolesterol bir mikrop ya da virüs değildir. Sadece balmumuna benzer yağımsı bir maddedir. Karaciğer tarafından üretilir ve lipoprotein adındaki taşıyıcı moleküllere bağlanarak vücudun heryerine ulaşma imkanı bulur.

Kolesterolün Faydalı Yönleri de Vardır

Kolesterol sadece zararlı yönleriyle tanınan bir maddedir, ancak sanılanın aksine faydalı yönleri de vardır. Her insanın belirli bir ölçüde kolesterole ihtiyacı vardır. Vücut hormon, D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretmede kolesterolü kullanır. Ancak bu işlemler için gereken kolesterol miktarı son derece azdır.
Eğer kolesterol düzeyi ihtiyacın üzerine çıkarsa o zaman bünyeye fayda yerine zarar vermeye başlar. Çünkü bu fazla kolesterol kan damarlarında birikir ve kan damarlarının sertleşmesine ve daralmasına yol açar. Özellikle atar damarın içinde kolesterol birikmesi oldukça tehlikeli olabilir. Plak adı verilen bu birikintiler kan akışını yavaşlatabilir, hatta kimi zaman damarı tıkayarak tamamen kesebilir. Eğer bu daralma kalbi besleyen damarlarda oluşursa göğüs ağrısı ortaya çıkar. Damarlarda biriken kolesterolün parçalanarak pıhtı halinde dolaşmaya başlaması ise kalp krizi, inme ve ani ölümlere yol açabilir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.