Konjunktivit

Her yıl doktora giden 50 kişiden biri konjunktivitten yakınmaktadır. Bu, bu gözün ön kısmını kaplayan şeffaf bir zar olan konjunktivanın iltihabıdır.
konjunktivit
Konjunktivite bakteriler, alerji ya da bir virüs neden olabilir. Bakteriyel enfeksiyon genellikle kirli parmaklar, yüz bezleri ya da havlulardan kaynaklanır. Virüs çoğu zaman bir soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ya da çocukluk dönemi hastalığı ile ilişkilidir. Alerjiye kozmetikleri polenler veya kontakt lens temizleme solüsyonları neden olabilir.
Yedi doğanlar, doğum sırasında annenin vajinasından konjunktivite yakalanabilir. Bu durum, opbtalmia neonatorum olarak bilinir ve zaman geçirilmeden tedavi edilmelidir. Aksi halde, enfeksiyon yayılarak bebekte körlüğe neden olabilir.
Tanı, gözün görünümüne bakılarak konur. Hekim, enfeksiyondan şüphelenirse, etken organizmayı belirlemek için örnek alabilir. Bu, özellikle yeni doğan bebekte çok önemlidir.

Tedavi

Göz kapaklarındaki herhangi bir akıntı ya da çapak, sıcak suda yıkanmış temiz bir bez kullanılarak ılık su ile temizlenmelidir.
Tedavi şekli etkene bağlıdır. Bakteriyel konjunktivit, antibiyotikli göz damlaları ya da merhemlerle tedavi edilir. Alerjik konjunktivit genellikle antihistaminik göz damlalarıyla tedavi edilir. Bunların her ikisi de birkaç günde düzelir. Viral konjunktivit tedavi edilmeksizin iyileşme eğilimindedir.

Göz Temizliği

Durum tekrar ederse çaresi özenli bir temizliktir. Yüzünüz için kullandığınız tüm bezleri ve havluları yüksek ısıda yıkayın ve ailedeki her bireyin sadece kendine ait olanları kullandığından emin olun.
Asla başkasına ati göz banyosu solüsyonları kullanılmamalıdır. Gözlerin doğal sıvısı olan gözyaşı, gözlerin yıkanması için en uygun solüsyondur. Göz banyosu steril değildir ve göz yaşı tabakasını ve gözü kontamine edebilir.
Maskara ve eyeliner gibi kozmetikler göz kapağının kenarlarını kontamine edebilir ve organizmaların toplanmasına olanak tanır ki, bu da sizi göz enfeksiyonlarına yatkın hale getirir. Konjunktivit geçirirseniz, o anda kullandığınız tüm kozmetikleri atın ve enfeksiyon tamamen geçtikten sonra yenilerini alıp kullanın.
Kontakt lens kullananlar, göz temizliği konusunda özellikle kozmetikler açısından olmak üzere, daha da dikkatli olmalıdırlar. Konjunktivit geçiriyorlarsa lens takmayı bırakmalıdırlar.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.