Kredi Hesaplama Aracı

Mal ve hizmet alımı, ev veya araç sahibi olma, borç ödeme vb. amaçlarla finansman gereksinimini karşılamak üzere günümüzde sıklıkla kredi çekilmesi ihtiyacı oluşmaktadır. Kredi kullanım aşamasında kredinin tutarı, kredi vadesi ve kredi faiz oranı gibi değişkenler kredi kullanacak kişiler için önemli veriler oluşturmaktadır. Farklı bankalar farklı faiz ve komisyon oranları uygulayabilmektedir ancak kredi müşterileri genel olarak eldeki veriler ışığında toplam kredi geri ödemesinin ve aylık kredi taksit tutarının ne kadar olacağı bilgilerini merak ederler.

Taksit Tutarı ve Toplam Geri Ödeme Hesaplama

Kredi Hesaplama Aracı içerisinde ilgili alanlara kredi tutarını, banka faiz oranını ve vade süresini girerek kredinin toplam geri ödeme tutarını ve aylık taksit tutarını hesaplayabilirsiniz.

Kredi Hesaplama Aracı’nı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hesaplama aracını kullanırken aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır.

  • Hesaplama aracından çıkan sonuçlar ile Banka geri ödeme planı arasında küsurat kaynaklı ufak farklılıklar olabilir.
  • Konut kredisi ile İhtiyaç ve Oto kredileri için hesaplama farklı yapılmaktadır. Bunun sebebi konut kredilerinde KKDF ve BSMV muafiyeti olmasıdır. Diğer taraftan oto ve tüketici kredilerinde bankalar devlete ödenmek üzere toplam faiz tutarının %5’i oranında BSMV ve %15’i oranında KKDF eklemesi yapmaktadırlar. Bu sebeple tüketici ve oto kredilerinde aylık ödeme ve toplam tutar konut kredisine göre daha fazladır.
  • İhtiyaç kredilerinde maksimum vade 36 ay ve oto kredilerinde 48 ay şeklindedir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.