Kronik Ağrı

Altı aydan uzun süren ısrarlı herhangi bir ağrı kronik ağrı adını alır. Artrit, kanser ya da sinir yaralanması gibi aktif, süre gelen bir hastalığa bağlı olabilir. Ayrıca, iyileşmiş gibi görülen bir hastalığın uzun dönemdeki bir sonucu da olabilir. Kronik ağrı duygusal bir gerilim sebebiyle bile ortaya çıkabilir. Sebebi ne olursa olsun, ağrıyı dindirmek için etkin bir yöntemler bulunmaktadır.
kronik ağrı
Akut ağrı, nosiseptörler denen sinir uçları iltihaplı ya da zarar görmüş dokulardan salınan kimyasallar tarafından uyarıldığında ortaya çıkar. Bu mesajlar size bir şeylerin yolunda gitmediğini, örneğin bir iğnenin üzerine bastığınızı, ateşe çok yakın olduğunuzu veya bir kasınızın zedelendiğini, apendisitiniz olduğunu ya da parmağınızı kestiğinizi bildirir.
Israr eden ağrı daha karmaşıktır. Sarkmış bir diskin sinire baskı yapması ya da habis bir tümörün kemiği yıkması gibi aktif, dokuya zarar veren bir hastalık durumunda nosiseptörler kesinlikle hadiseye katılacaktır. Ancak, kimi ağrılar dokuların iyileşmiş göründüğü veya daha da karmaşık olarak, başlangıçtan beri hiçbir görünür doku hasarının bulunmadığı durumlarda belli ısrarla sürmektedir.
Akut ağrının tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında nonsteroid antienflamatuar ilaçlar (NSİDlar) ve ağrı kesiciler yer almaktadır. Bazı tip ısrar eden ağrılara, antikonvülzanlar ve antideprasanlar etkili olabilir ancak, çoğu kronik ağrının uzun dönem tedavisi yalnız medikal çözümleri değil, psikolojik ve yaşam biçimiyle ilişkili etkenleri de içeren bütünsel bir yaklaşım gerektirir. Israr eden eklem veya kas ağrıları olanlara fizik tedavinin yardımı dokunabilir.

Egzersiz Yapmak

Ağrıyla ilaçsız etkin bir biçimde savaşmanın bir yolu fizyoterapi ve egzersizdir. Dinlenmeyle egzersizin dengelenmesi herhangi kronik bir durumla başa çıkmak için önemli bir basamaktır. Bir artritin alevlenmesi ya da bir kas incinmesi gibi durumlarda ortaya çıkan akut ağrıyı gidermeye yönelik yaygın öneri, yarayı azdırmamak ve iyileşmesine fırsat vermek açısından oldukça anlamlı olan dinlenmelidir. Ancak, sadece dinlenmek uzun süreli bir ağrıya yarardan çok zarar getirebilir. Egzersiz yaşamsaldır: aksi takdirde daha fazla ağrı ve gerginlik yaratacak olan kasların zayıflamasını, güçsüzleşmesine veya gerilmesini önler. Kas hareketleri ayrıca, doğal ağrı kesicilerimiz olan endorfinlerin üretilmesini de arttırır. Örneğin atletler yarışı bitirinceye kadar yaralanmalarının farkına varmazlar çünkü, egzersiz ve yarışla tetiklenen endorfinleri içiren beyin kimyasallarının deşarjı söz konudur.
Doktorlar, fizyaterapistler, osteopati uzmanları ve masaj uzmanları aktivitelerin tipi ve düzeyi ve zamanla kendinize nasıl bir rutin oluşturabileceğiniz konusunda önerilerde bulunabilirler. Rehabilitasyon (meşguliyetle tedavi) uzmanları meslek ve ev işleri konusunda öneriler verebilir.

Rahatlamayı Öğrenmek

Kendi kendine iyileşmek için gerekli bir değer araç da rahatlamaktır. Kronik ağrı stres, gerilim, korku ve endişeden oluşan bir kısır döngüyü başlatır. Herhangi bir stres yanıtı gibi kronik ağrının da sağlık üzerine kan dolaşımını azaltan, kalp hızını arttıran, kasları geren ve sindirimi ve uyku düzenini bozan ve tümü daha sonraki dönemlerde ağrıyla başa çıkılmasını olumsuz yönde etkileyen genel bir zarar verici etkisi bulunmaktadır.
Derin fiziksel ve zihinsel rahatlama, döngünün kırılmasına yardımcı olur. Rahatlama, gerilimin ve toksinlerin kaslar ve organlardan atılmasına yardım eder, endorfinlerin üretimini arttırır ve vücuda kendi iyileştirme güçlerini kullanması için olanak tanır. Derin rahatlama, ritmik solunum hareketleri ile vücudun giderek rahatlamasını sağlayan her bir kas grubunu ayrı ayrı germe ve gevşetme hareketlerinin bir arada uygulanmasından oluşur. Bazı insanlar sakin sessiz ortam ya da tümüyle rahat ve mutlu oldukları bir zamanı hayal etmeyi tercih eder. Rahatlama konuşu kasetler bulunmaktadır. Hayal etmek – kimi zaman “kendi kendini hipnoz” da denir –gündelik hayatta ağrının kontrol altında tutulması sağlamak için pozitif düşüncelerin aşılmasında bir araç kullanılabilir.
Kronik ağrı tedavisine yönelik alternatif tedaviler arasında bilişsel psikoterapi yer almaktadır. Akupunktur, bazı kronik ağrı tiplerinde faydalı olabilir. Akupresür, masaj ve aromaterapi endorfin seviyelerinizi arttırıp ağrı eşiğinizi yükselterek rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Sinir Tedavisi

Ağrı ilaç kullanılmaksızın transkutan elektriksel sinir stimulasyonu ya da TENS denen bir yöntemle de dindirilebilir. Burada, vücudun ağrıyan bölgesine küçük bir makinadan elektrodlar yoluyla elektriksel uyaranlar gönderilir. Bu yöntem, endorfin salınımını tetikleyerek ya da ağrı algılanan beyne iletilmesini engelleyerek rahatlamayı sağlar. Araştırmalar, bu yöntemin, duruma göre, insanların üçte birinde kronik ağrıyı dindirilebildiğini göstermektedir.

Hayal Etme

Bu yöntemden rahatlamak için faydalanın. 10-20 dakika boyunca rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir oda seçin.
• Uzanın veya rahat bir şekilde arkası dik bir sandalyeye ayaklarınız yere basacak şekilde oturun ve gözlerinizi kapatın. Yavaşça ve ihtiyatla kaşlarınızı kaldırıp alın kaslarınızı germeye başlayın. Beşe kadar sayın ve gevşek bırakın. Bunu bir kez daha tekrarlayın.
• Aynı hareketleri vücudunuzun her bölümü için tekrarlayın; sırasıyla kafa derinizi, yüzünüzü, çenenizi ve boynunuzu, omuzlarınız, bir kolunuzu ve elinizi, ardından diğerini, göğüs kafesinizi, karnınızı, bacaklarınızı ve ayaklarınızı aynı şekilde gerin ve bırakın.
• Şimdi her nefes alış verişte karnınızın yükselip alçaldığını hissederek derin nefes alıp verin.
• Birkaç dakika sonra, gözünüzün önüne nehir kenarında bir otlak veya denizin hafifçe dalgalandığı bir sahil gibi güzel bir görüntü getirin. Çevrenizdeki sesleri dinleyin – ötüşen kuşları veya suyun sesini – ve çiçeklerin veya tuzlu havanın kokusunu duyun. Güneşin sıcaklığının vücudunuzu sardığını hissedin. Şimdi güneş ışınlarının vücudunuzun ağrıyan bölgesi üzerine yoğunlaştığını hayal edin. Güneşin sıcaklığı o bölgeye rahatlık ve ferahlık getirişini hissedin. Bu huzur verici deneyimin keyfini çıkararak dinlenin.
• Hazır olduğunuzda usulca gözerinizi açın ve yavaş yavaş kendinizi tekrar harekete geçirin.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.