Kulak niye çınlar?

Tıpta tinnitus adı verilen kulak çınlaması çoğunlukla işitme sinirlerinin mikroskopla görülebilecek kadar küçük olan uçlarında meydana gelen hasarlardan ötürü gelişir. Bu sinir uçlarının sağlıklı olması doğru ve kesin duymayı sağlar ve bunlarda meydana gelecek bir hasar işitme kaybına yol açar.
kulak çınlamasıKulak çınlamaların sebebi, damar anormalliği ya da kasların kasılması sonucu orta kulakta meydana gelen sesler de olabilir. Ancak gene de sesin sadece kişinin kendisi tarafından duyulduğu bu durumun birçok nedeni vardır. Örnek olarak küçük bir kulak kiri geçici bir süre kulak çınlamasına neden olabilir.

Hangi rahatsızlıklar kulak çınlamasına sebep olabilir?

Bunun yanında enfeksiyon, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi veya orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi daha önemli nedenler de olabilir. Kulak çınlaması ayrıca baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri veya denge ve işitmeyi sağlayan sinirden kaynaklanan bir tümörden dolayı da olabilir.
Alerji, yüksek veya düşük tansiyon, tümör, şeker hastalığı, tiroid problemleri, baş ve boyun bölgesine gelen darbeler, bazı romatizma ilaçları, bazı antibiyotikler, sakinleştirici ilaçlar ve aspirin, gürültü, yangın alarmlarının, yüksek sesle müzik dinleme de çınlamaya sebep olabilir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.