Kulak Sorunları

Kulaklarınız sadece işitme duyusu için değildir – denge içinde önemli organlardır. Kulakta, enfeksiyondan ısrar eden çınlamaya kadar, meydana gelen olası bir dizi sorun vardır.
kulak sorınları
En sık karşılaşılan kulak sorunu kulak ağrısıdır. Başlıca belirti keskin ve delici ya da künt ve zonklayıcı veya ikisinin birlikte aldığı karakterde bir ağrıdır. Bir enfeksiyona işaret eden ve tedavi gerektiren sarı bir akıntı olabilir ya da orta kulakta sıvı ya da buşon birikimi nedeniyle işitmeniz azalabilir. Herhangi bir kulak ağrısı yarım günden daha uzun sürerse gecikmeden bir doktora görülmelisiniz. Kendi kendinize tedavi etmeye kalkışmayın. Kulak ağrısına bir dizi faktör neden olabilir:
• Orta kulak enfeksiyonu (bakteriyel veya viral)
• Soğuk algınlığı ve nezle
• Buşon blokajı
• Uzun süre yüksek sese maruz kalmak
• Katran ve enfeksiyona bağlı olarak Östaki borusunun tıkanması
• Barotravma olarak bilinen uçmaya ya da dalmaya bağlı basıncın neden olduğu hasar
• Diş ve dişeti enfeksiyonu
• Dış kulak enfeksiyonu kaşıntı, ağrı ve dış kulak yolundan akıntıya neden olan ve genellikle bakteriyel veya alerjik olan bir sorun

Enfeksiyon ve Tıkanıklık

Kulak ağrısının nedeni bir enfeksiyon ise doktor incelenmesi için irin örneği alabilir. Kulağı temizleyecek ve damla veya tablet şeklinde antibiyotikler veya steroidler reçeteleyecektir ve ağrı kesici de verebilir. Eğer kronik bir enfeksiyon varsa kulağın düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekebilir.
Sorun buşona bağlı bir tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa doktorunuz, ılık su şırınga ederek kullandığınızı temizleyebilir. Önce kulak damlası ile buşonları yumuşatabilir. Bu yöntem, kulak zarının delik olması durumunda risklidir ve yalnızca tıbbi açıdan gerekli görülürse ve doktorunuz ve hastanın işlem için yeterli zamanı varsa uygulanmaktadır.

Çocuklar ve Orta Kulak İltihabı

Orta kulak sıvı birikiminin olduğu orta kulak iltihabı, çocuklarda ağır işitmenin yaygın sebeplerindendir. Hekim, Östaki borusundaki şişliği azaltmak için dekonjestan ve antihistaminik reçeteleyecektir. Bu, sıvının orta kulaktan çıkıp Östaki borusuna ve oradan da burna ve boğaza akmasına olanak tanır.
Ağır durumlarda, kulağın ameliyat edilmesi için çocuğun hastaneye yatırılması gerekebilir. Cerrah, genel anestezi altında ince bir iğne ile kulak zarını geçerek sıvıyı bir şırıngayla çeker ya da kulak zarı üzerinde küçük bir kesi yaparak buraya plastik bir tüp (grommet ya da stopple denen) yerleştirebilir. Bu tüp, orta kulağın havalanarak kurumasını sağlar. Tüp genellikle birkaç ay burada bırakıldıktan sonra çıkarılır ve zardaki delik zamanla kendiliğinden iyileşir.

Uçuş Sorunları

Uçtuğunuz zamanda genellikle kulak ağrısından yakınıyorsanız bir sonraki uçuşunuzdan önce mutlaka doktora gidin. Doktorunuz, antibiyotiklerle ya da temizlenerek giderilebilecek basit düzeyde bir enfeksiyon ya da buşonların sebep olduğu bir tıkanıklık olup olmadığını ortaya koyacaktır. Uçuş esnasında şeker emin ve olabildiğince sık yutkunmaya çalışın. Bu, Östaki borusundan havanın serbestçe geçmesini sağlar. Bir kulak ağrısı, uçuştan 24 saat sonra hala devam ediyorsa hemen bir doktora danışmalısınız.

Kulak Sorunlarının Önlenmesi

Tekrarlayan dış kulak sorunlarınız varsa, yüz havluları ortaklaşa kullanmaktan sakının ve yüzerken ya da dalış yaparken dikkatli olun.
Scuba dalgıçları dalarken veya yüzeye çıkarken basınç eşitlemeyi unutmamalıdırlar.
Aşırı gürültüye ya da yüksek sese maruz kalmaktan sakının. Havalı deliciler, yüksek sesli aletlerle çalışmak durumundaysanız, kulaklık takın. Uzun süre aşırı gürültüye maruz kalmak sağırlığa veya kulak çınlamasına neden olabilir.

Kulak Çınlaması

Tinnitus, kulakta ısrar eden çınlama, ıslık, vızıldama veya hışırdama sesi ya da bunların karışımı bir ses olmasıdır. Çekmeyen ya da ayarlanmamış bir televizyonun çıkardığı sese benzeyebilir. Tinnitusun sürekli olması ya da tekrarlaması dayanılması güç bir durumdur. Sebepleri arasında kafa yaralanmaları, uzun süre yüksek sese maruz kalma, kulak yıkatmak, enfeksiyon, yüksek dozda aspirin, sağırlık, Meniere hastalığı (şiddetli baş dönmesi yapan bir iç kulak bozukluğu) ve boyna ait sorunlar yer almaktadır. Sıklıkla belirgin bir sebebi yoktur.
Tinnitus, her 10 kişiden birini etkilediği halde, vakaların yalnız 1000’de 1’inde durum, mesleği ve yaşam biçimini etkileyecek kadar ağırdır. Tedavisi yoktur ancak, vakaların %11’i kendiliğinden iyileşir ve %13’ünde de bir miktar düzelme olur. Yaklaşık %8’i şiddetli hale gelir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.