Larenjit

Larinksin (ses kutusu) enfeksiyonuna veya enflamasyonuna larenjit denir. Genellikle bir soğuk algınlığı enfeksiyonunu ya da boğaz ağrısını izler ancak, ses kutusunun zorlanması – örneğin bağırmak ya da sigara içmek – sonucun da gelişebilir. Larenjite, hafif bir gripte olduğu gibi, genel bir halsizlik hissi de işlik eder.
larenjit
Larinks, boğazının arka kısmında, trakea ya da soluk borusunun üst kısmında yer alır. İçinde, siz sessiz olduğunuzda açık durarak, havanın ses çıkarmadan içeri girmesine olanak tanıyan, dikey bir yarık bulunmaktadır. Yarığın her iki yanında birer demet kas ve birer müköz membran bulunmaktadır. Vokal kordlar (ses telleri) olarak bilinen bu demetler, siz konuşurken yarığı nerdeyse kapatacak şekilde gerilir. Larinks diyafram ve akciğerlerce yönlendirilir. Rahatlama sesi derinleştirirken, gerilim ve zayıf soluma sıkıştırabilir.
Bakteriyel ya da viral bir enfeksiyon geliştiğinde larinks şişer. Bu şişme, fısıldadığınız zaman olduğu gibi, havanın vokal kordlardan geçişini kısıtlayabilir. Vokal kordlar iyice şiştiğinde veya larinks kasları aşırı gerildiğinde, geçici olarak sesinizi kaybedersiniz.
Çocuklarda larinksin açıklığı daha dardır; bu nedenler, membran şişerse, bazen, tehlikeli biçimse solumayı engelleyebilir. Bu durum krup denmektedir.
Larenjitin en iyi tedavi şekli, hafif bir grip atağı ya da şiddetli bir soğuk algınlığının tedavisi gibidir. Evde kalmalı, konuşmamaya çalışmalı, sigara ve alkol içmeyi bırakmalı, hafif ve sık yemeli, gün boyunca bol sıvı almalısınız.

İnatçı Larenjit

Ses kısıklığınız ya da kaybınız bir haftadan daha uzun sürerse, doktorunuza danışmalısınız. Larinkste selim ya da habis tümörler gelişebilir bu nedenle, ısrar eden herhangi bir ses kısıklığı ya da ses tonundaki bir değişiklik doktorunuzca özenle araştırılacaktır.
Eğer sürekli larenjit atakları geçiriyorsanız, doktorunuzdan aleni ve kaçınılmaz enfeksiyonlar dışında olası nedenler hakkında bilgi isteyin. Kronik larenjit, genellikle her ikisi de müköz mambranları sürekli olarak irrite eden sigara ya da kirli hava nedeniyle oluşur.
Stres ve gerilim de bu duruma neden olabilir. Doktorunuzla, uygun tüm değişiklikleri yapmak üzere yaşam biçiminizi tartışın.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.