Lifli Gıdalar

Sağlıklı bir diyetin, bitkisel kökenli gıdaların doğal bir parçası olan lifleri de içermesi gerekir. Lifler bitkilerin hücre duvarlarında bulunmaktadır; bitki ne kadar yaşlıysa, lif içeriği o kadar fazla olacaktır. Bir gıdayı ne kadar uzun süre pişirirseniz lif içeriğini de o derece azaltırsınız.
lifli gıdalar
Liflerin besin değeri hemen hiç olmadığı halde, varlıkları sindirim işlevi için mutlaka gereklidir. Ne kadar lif tüketirseniz, sindirim sisteminizin su tutma yetisi o oranda artacaktır. Bu sayede dışkı daha hacimli hale gelecek ve dışkılama işlevi daha rahat ve düzenli biçimde sürdürülebilecektir. Ayrıca, lifli (posalı) yiyeceklerin bol miktarda tüketilmesi, kan şekeri kontrolüne yardım etmekte; kolesterolün dışkı yoluyla atılmasını arttırarak kolesterol düzeyinin ayarlanmasında rol oynamaktadır. Ek olarak lifler, yer kaplayıcı özellikleri nedeniyle kişilerin şeker- katkılı veya yağ-katkılı rafine yiyecekler tüketmesine de bir anlamda engel olmaktadır.
Bol miktarda lifli gıda alıp günde en azından bir litre (yaklaşık 4 bardak) su içerseniz; bunun yanı sıra bir miktar egzersiz yaparsanız; sindirim sisteminizin tembelleşmesini engelleyebilirsiniz. Sağlık uzmanları, günde en azından 18 gr. lif almamız gerektiğini bildirmiş olsa da, bazı beslenme uzmanları, farklı besin kaynaklarından sağlanmak kaydıyla, günde 35gr kadar lif tüketmemiz gerektiğini vurgulamaktadır.
Hangi düzeyde lif tüketmeyi hedeflemiş olursanız olunuz; sindirim sisteminiz, Batı ülkelerinde uygulanan ortalama bir diyette alınandan çok daha fazla liften
faydalanabilecek yapıdadır. Liften fakir bir beslenme tarzı benimseyen kişiler diyabete; kalp hastalığına; barsak kanseri, divertiküler hastalık, safra kesesi taşları ve kabızlık gibi bazı barsak hastalıklarına daha yatkın hale gelmektedir.

Diyetinizi Değiştirirken

Az yemeyi alışkanlık haline getirmişken aniden liften aşırı zengin bir diyet uygulamaya başlarsanız, vücudunuzun yeni yakıtınıza uyum sağlaması zaman alacaktır. Sindirim rahatsızlıkları ve gaz şikayeti baş gösterebilir. Bu nedenle, öğünlerinizdeki lif miktarını kademeli olarak arttırınız. Öncelikle, çözünebilen lifli gıdaları tüketmeye çalışınız ve kendinizi, yeterli olduğunu düşündüğünüzden çok daha fazla su içmeye zorlayınız. Suyu özellikle iki Öğün arasında tüketmeyi tercih ediniz. Lifli gıdaların biriyle problem yaşarsanız, bir diğerini deneyiniz ve diyetinizde mümkün olduğunca farklı lifli gıda çeşidi tüketmeye özen gösteriniz.
Lifli gıdalar alındığında rahatsızlık hissetmenin en sık nedeni, buğday kepeğidir. (Bu madde, dışarıdan mutlaka almamız gereken çinko elementinin emilimini de engellemektedir). Liften zengin bir beslenme tarzı uygulanan çocukların bazılarında, özellikle düzenli olarak süt tüketmedikleri zaman, kalsiyum eksikliği tespit edildiği bildirilmiştir.
Aniden liften zengin bir diyet uygulamaya başlayınca problem yaşayan kişilerin çoğunun, yüksek kan şekeri ve yağdan zengin beslenme tarzıyla daha kolay baş ettikleri belirlenmiştir. Vücudun alışması mutlaka zaman alacaktır; fakat, liften zengin bir diyet uygulamayı sürdürmek, sağlık üzerinde uzun-vadede sağladığı olumlu etkiler bakımından akılcı bir yaklaşım olacaktır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.