Lösemili Çocuklar Haftası (2-8 Kasım)

Damarlarımızda dolaşan kanın yapım yeri olan kamik iliğinin normal olmayan kan hücrelerince istila edilerek kan yapımının duraksamasına lösemi denir. En çok 2-6 yaş grubu çocuklarda görülmektedir. Türkiye’de her yıl 1000-1500 yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıkmaktadır. Nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte genetik ve çevre faktörlerinin etkili olduğu sanılmaktadır.
lösemili çocuk

Lösemi Hastalığının Belirtileri

Lösemi hastalığının belirtileri; ateş, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, nedensiz burun ve cilt altı kanamaları, kansızlık, lenf bezlerinde büyüme ve karaciğer-dalak büyümesidir.

Lösemi Hastalığının Tedavi Süreci

Lösemi son derece uzun, zor ve pahalı bir tedavi gerektirmektedir. Lösemi tanısı olan vakalara haftalık veya aylık olarak damardan verilen çok sayıda ilaç ve kemoterapi tedavisiyle 2.5 yıl kadar süren bir tedavi uygulanır. Bu tedavi sonucunda %70-85 oranında tamamen iyileşme sağlanabilir. Yalnızca %5 oranındaki vakalarda ve uygun durumlarda kemik iliği nakli yapılabilir. Türkiye’de kemoterapi ve kemik iliği nakli batı ülke standartlarında ve başarıyla yapılabilmektedir.

Lösemi ve Getirdiği Zorluklar

Lösemili çocuklar ve aileleri birçok problemlerle karşılaşmaktadırlar. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Okuldan uzakta kalmak
  • Arkadaşları tarafından dışlanmak
  • Toplumun bu çocukların iyileşme şansının olmadığını düşünmesi
  • Takılan maske yüzünden hastalığın bulaşıcı olduğunun düşünülmesi
  • Çocukların sinema, tiyatro vb. sosyal etkinliklere katılamaması
  • Çocukların sevdikleri yiyeceklerden uzak kalmak zorunda olması
  • Kan bulamamak
  • Parasızlık ve ekonomik zorluklar
  • Hastaneden çocuklarına refakat etmek durumunda olan aile bireylerinin sık işe gidememe sorunu nedeniyle işlerine son verilmesi

LÖSEV ve Lösemili Çocuklara Yardım

Lösemi hastası olan çocuklara ve ailelerine yardımcı olmak, onların dertlerini paylaşmak üzere LÖSEV (Lösemili Çocuklar Vakfı) kurulmuştur. Bizler Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle bu hastalığa yakalanmış olan çocukları düşünmeli ve onlara ne şekilde yardımcı olabileceğimiz konusunda çalışmalar yapmalıyız. Bu amaç doğultusunda LÖSEV üyesi olmak ve maddi imkanların elverdiği ölçüde LÖSEV’e bağışta bulunmak bu çalışmalardan bazıları olabilir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.