Medula Reçete Grupları (A,B,C)

Medula sisteminde genel olarak 3 grup reçete bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla A Grubu, B Grubu ve C Grubu şeklinde nitelendirilmektedir. Reçete grupları ve içeriklerini daha yakından inceleyelim.

A Grubu Reçeteler

A Grubu reçeteler raporlu reçete veya yatan hasta reçeteleridir. Bu tip reçeteler medula sistemine girildiğinde sistem reçeteleri A Grubu altından kaydetmektedir.

B Grubu Reçeteler

B Grubu reçeteler ayakta tedavi reçeteleridir. Bu tip reçeteler medula sistemine girildiğinde sistem B Grubu altından reçeteleri kaydetmektedir.

C Grubu Reçeteler

C Grubu reçeteler özellikleri ve ayrıntıları fazla olan reçetelerdir. Bu tip reçetelerde diğer gruplara göre daha dikkatli olmak gereklidir. C Grubu reçeteler farklı alt sınıflara ayrılmaktadır. Bu alt kırılımları şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Organ nakli ilaçları
  2. Periton diyaliz ve hemodiyaliz reçeteleri
  3. İşyeri hekimleri reçeteleri
  4. Mama reçeteleri
  5. Tüp bebek reçeteleri

Bir de C Grubu’na girmesine rağmen farklı başlık altında yönetilen ilaçlar vardır. Bunlar da mor ve turuncu reçetelerdir.

C Grubu Reçetelerde Farma Inbox Kaydı

C Grubu reçeteler “Farma Inbox” isimli programa kaydedilmelidir. Bu programa kaydedilen C Grubu reçetelerden periton diyaliz reçetelerini, hemodiyaliz reçetelerini, mor reçeteleri ve turuncu reçeteleri eczacı odası kaydeder. Geriye kalan reçeteler ise eczacı kontrolünde kaydedilir. Farma Inbox kaydı sırasında kotalı ilaçlarda kotanın aşılmamasına dikkat edilmelidir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.