Menstrual Problemler

Menstruasyon terimi, uterusun (rahim) iç çeperini oluşturan endometriumun dışarıya atılmasıdır. Menstruasyon, karmaşık bir dizi hormonal etkileşim sonucu ortaya çıkar. Bu nazik süreç genellikle ağrılıdır ve kolaylıkla kesintiye uğrar. Bu nedenle kadınların çoğu yaşamının herhangi bir döneminde hekimlerine menstruasyon problemleriyle başvurmak zorunda kalır.
Menstrual Problemler
Günümüzde, kız çocukları ortalama 12.5 yaşında adet görmeye başlamaktadır (menarş olarak da adlandırılır). Adetlerin başlangıç yaşı, geçmişe kıyasla daha erkendir: 100 yıl önce kadınların ortalama 16.5 yaşında adet görmeye başladıkları bilinmektedir. Menstruasyon gebelik sırasında kesintiye uğrar ve menopozda (yaklaşık 50 yaşlarında) sona erer.

Normal Siklus (Adet Döngüsü)

Ortalama olarak menstrual siklus 28 gün sürmesine karşın (kanamanın ilk gününden bir sonraki başlangıcına kadar) 21 ile 38 gün arasındaki süreler de normal kabul edilmektedir. Menstruasyonda kan kaybı yaşayan günlerin sayısı 3 ile 7 arasındadır. İlk bakışta çok miktarda kan kaybettiğinizi düşünebilirsiniz, ancak kadınların çoğu yaklaşık 60 ml menstruasyon sıvısı kaybederler.
Menstruasyonlarınızın düzeni zaman içerisinde değişebilir. Adetlerin düzene girmesi için ilk adet tarihinden sonra birkaç yıl gerekebilir. Menopoza yakınlaştığında da adet düzeni bozulabilir. Otuz beş yaş üzerindeki kadınlar genellikle menstrual siklusun kısaldığını, kanama miktarının arttığını ya da azaldığını fark ederler.

Doktora Ne Zaman Gitmelisiniz

Stres ya da seyahat gibi pek çok faktör adet düzeninizi etkileyip erken ya da geç başlamasına neden olabilir. Problem birkaç adet döneminden uzun sürerse, doktorunuza gidin. Aşağıdaki problemler mutlaka doktora gitmenizi gerektirir:
• Adet dönemleri arasında veya cinsel birleşmeden sonra kanama olursa.
• Şiddetli ağrı ya da yoğun kanama günlük yaşamınızı olumsuz etkilediğinde.
• Menopoza girdikten sonra herhangi bir tarihte kanama olduğunda.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.