Meyvelerin kabuklarıyla yenmesi neden daha faydalıdır?

Genellikle meyveler çok hoş kokulu, parlak renkli, farklı yapılarda kabuklara sahiptir. Bu kabukların birçoğu meyvenin dış yüzeyini kalın bir tabakayla kaplar, ancak bir kısmı ince ve meyveye yapışık haldedir.
meyvelerin kabuklarıyla yenmesi
Elma, armut, kayısı, üzüm gibi meyveler ince kabuklu oldukları için kabuklarıyla birlikte yenebilirler. Üstelik bu şekilde yenmeleri insan sağlığı açısından da son derece faydalıdır. Bu noktada, özellikle annelerimizden sıkça duyduğumuz “meyvelerin vitaminleri asıl kabuklarındandır” sözünün doğruluğu ortaya çıkar.

Kabuğuyla Yenilmesi Faydalı

Doktorlar da bu tip meyvelerin kabuklarıyla tüketilmesinin çok daha faydalı olacağını söylüyorlar. Bunun sebebi ince kabuklu meyvelerin Güneşten sağladıkları renk maddelerinde oldukça fazla miktarda vitamin bulunmasıdır.
Elma, armut gibi meyvelerin renk maddelerinin oluşması için güneş ışığını görmeleri gerekir. Bunun sonucunda ise C vitamini ve glikoz oluşur. Ancak meyve kabuğunun asıl önemi içindeki renk maddelerinin anti kanserojen olmalarıdır. Bu nedenle organik asitler yönünden oldukça zengin olan bu tip ince kabuklu meyveleri soymadan yemekte fayda görülüyor. Bunun yanı sıra doktorlar zirai ilaç kalıntısı kalma ihtimaline karşı kabuğuyla tüketilen meyvelerin çok iyi yıkanması ve eğer iyi yıkanabilecek bir ortam bulunamıyorsa soyularak yenilmesini tavsiye ediyorlar.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.