Mikrodalga fırını yiyecekleri nasıl pişiriyor?

Teknolojinin en önemli özelliği insan hayatını kolaylaştırma üzerine kurulu olmasıdır. Teknolojik her ürün bize zaman ya da emek kazancı olarak geri döner. Mikrodalga fırınlar da teknolojinin insan hayatına soktuğu en verimli aletlerden biridir. Zaman ve emek verimi sağlar.
mikrodalga fırın
Bir patatesi tencerede yarım saatte haşlarız, ancak mikrodalga fırın bu süreyi 8 dakikaya indirir. Bir eti çözmek için saatlerce beklememiz gerekir, fakat mikrodalga fırına koyduğumuzda bunu bizin için 10-15 dakikalık bir sürede halleder. Mikrodalga ile yemek pişirme klasik pişirme yöntemlerinden çok daha hızlıdır.

Yiyecekleri hangi kaplarla pişirmeliyiz?

Mikrodalga fırın içindeki magnetron adı verilen vakum tüpünde üretilir. Magnetron 60 hz.’lik elektrik enerjisini mikrodalgaya dönüştürür. Mikrodalgalar besin içindeki su moleküllerini titreştirerek ısıtır ve açığa çıkan ısı ile besinler pişer. Bu nedenle içinde daha çok su molekülü taşıyan besinler daha hızlı pişer. Bu fırınların içine konulan kaplar metal veya alüminyum olmadıkları sürece ısınmazlar. Mikrodalga enerjisi besin içinde ısıya dönüştüğü için besinler bir radyasyon oluşması veya besine bir radyasyon bulaşmaması söz konusu değildir. Buna rağmen hidrojen iyonları saniyede milyarlarca kez titreşirler ve salınım yaparlar.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.