Milli Bayramlar ve Tarihleri

Milli (ulusal) bayramlar hakkında genel bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Milli bayramlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin milli mücadele yıllarında ve kuruluş aşamasında önem arz eden günlerden seçilmiştir.
türk bayrağı ve harita

Milli Bayramlarımız Hakkında Bilgiler

Ulusal bayramlarımız sırasıyla 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim’dir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan’ın mili bayram olarak kutlanmasının nedeni 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmış olmasıdır. Bu olay Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal egemenliği yani halkın kendi kendini idare etmesini temsil eder. Mustafa Kemal 23 Nisan’ı Türk ve Dünya çocuklarına armağan etmiştir. Her yıl 23 Nisan’da Dünya çocukları ülkemize misafir olur ve Türk çocuklarıyla birlikte bu bayram şenliklerle kutlanır.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

Atatürk Milli Mücadeleye başlamak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmıştır. Bu gün 20 Haziran 1938 tarih ve 3466 sayılı kanunla milli bayram olarak kabul edilmiştir. Her yıl 19 Mayıs günü Türkiye’nin her yerinde Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır, kutlamalarda beden eğitimi ve spor gösterileri yapılır.

30 Ağustos Zafer Bayramı

26-30 Ağustos 1922 tarihinde yapılan Büyük Taarruz ile Türk devriminin askeri aşaması sona ermiştir. Kurtuluş Savaşı 30 Ağustos günü kazanlılan zaferle askeri anlamda sona ermiştir. Kurtuluş Savaşımızın nihayete erdiği gün diyebileceğimiz 30 Ağustos her yıl Zafer Bayramı’mız olarak törenlerle kutlanmaktadır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim’im milli bayram olarak kutlanmasının nedeni 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet’in ilan edilmiş olmasıdır. Her 29 Ekim Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü olması nedeniyle törenlerle kutlanır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.