Mortgage nedir ve özellikleri nelerdir?

Mortgage (morgıç) bir banka kredisi türüdür. 10 yıla varan vadelerle kullandırılan bir konut kredisi türü olan mortgage kapsamında kredi çekmek için almayı düşündüğünüz evi ipotek olarak bankaya teminat vermeniz gerekmektedir.
Mortgage sisteminin tamamlayıcı unsuru olan ve 6 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe giren “Konut Finansmanı Sistemi” kanununun mevcut sisteme getirdiği temel farklılık, ikincil piyasalarda yatırımcılara satılan İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler sayesinde, bankaların kredilerini daha ucuza fonlayarak yeni ve daha düşük faiz oranlı konut kredisi sunabilmekte olmalarıdır.

mortgage

Mortgage Teminat Koşulları

Ev alımına yönelik olarak kullanılan krediler (mevcut konutlar ve inşa halindeki konutlar), mevcut evleri teminat gösterilerek alınan krediler ve refinansman kredileri (alınan kredilerin yeniden finansmanı için kullanılan krediler) yasa kapsamında değerlendirilmektedir.

Mortgage Sisteminin Faiz ve Vergi Avantajları

Mortgage sistemi ile değişken faizli konut kredisi kullandırımı mümkün olabilmektedir. Böylece, müşteri düşen faiz ortamında daha düşük faiz oranlarından yararlanabilmekte, faiz artışlarına karşı ise kredi sözleşmesinde belirlenecek azami faiz oranı ile korunmuş olmaktadır. Mevcut durumda, kredi faizi üzerinden ödenen %5 oranındaki Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) yeni sistemde ödenmemekte ve müşterinin kredi maliyeti azalmaktadır. Sabit faizli kullanılan kredilerde, en fazla %2 oranında olmak üzere erken kapama cezası müşteriden talep edilebilmektedir.

Mortgage Sisteminde Kredi Kullandırım Koşulları

Mortgage kapsamında konut kredisi kullanabilmek için, öncelikle ödeme gücünüze uygun bir konut belirlemeniz gerekmektedir. Bankaların uyguladığı genel kredilendirme oranı %75 olduğu için, konut değerinin % 25’ini peşin karşılamanız gerektiğini unutmamalısınız. Gerekli belgeler ile bankanıza başvurduğunuzda, kredi talebiniz değerlendirilecek ve bankanızın görevlendireceği SPK lisanslı değerleme uzmanlarınca almak istediğiniz konuta değerleme (ekspertiz) yapılacaktır. Kredi başvurunuzun değerlendirmesi olumlu ise, kredi ile ilgili sözleşme imzalanmadan önce tarafınıza bir “Sözleşme Öncesi Bilgi Formu” verilecektir. Kredinin faiz oranı, masraflar, taksit tutarı gibi bilgileri içeren bu formu bir iş günü inceleyecek ve kredi kullanımına karar verebileceksiniz. Krediyi kullanmaya karar verdiğiniz takdirde, Banka tarafından konut üzerine ipotek tesis edilecek ve krediniz kullandırılacaktır.

Kredi ödemesi gecikmesi durumunda ne olur?

Ödemenizi aksatmanız durumunda Bankanız size uyarı niteliğinde bildiri yapar. 2 taksidin üst üste gecikmesi durumunda Banka yasal takibe geçeceğinden taksitlerinizi düzenli ödemeye dikkat etmelisiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.