Muhtemel Doğum Tarihi ve Hamilelik Hesaplama

Hamilelik hesaplama formu ile ne kadar süredir hamile olduğunuzu ve muhtemel olarak hangi tarihte doğum yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Anne adayları hamile kalma durumu kesinleşir kesinleşmez ne zaman doğum yapacaklarını merak ederler. Eş, dost, akraba ise hem doğum tarihini merak eder hem de hamileliğin ne kadar olduğunu merak eder. Hamilelik hesaplama formu ile bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Hesaplama formu nasıl kullanılır?

Formda yer alan kutucuklara en son adetinizin ilk gününü girmelisiniz. Gün, ay ve yıl olarak en son adetinizin ilk gününü girdikten sonra Gebelik Hesapla butonuna tıklayın. Kaç hafta ve kaç gün boyunca hamile olduğunuz bilgisi Gebelik Hesaplama Formu’nun altında yer alan kutucuklarda görülecektir.

hamilelik hesaplama

Hamilelik Hesaplama Formu

Hamilelik Hesaplama Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik hesaplama aracına girmiş olduğunuz son adet tarihinizin ilk gününü yanlış hatırlıyor olabilirsiniz veya doğru tarih belki sizin düşündüğünüz gibi olmayabilir. Bu durumda son adet tarihinizin ilk gününden emin olabilmek için hamileliğin ilk üç ayında (birinci trimester) bir ultrasonografi yaptırarak son adet tarihinizi teyit ettirebilirsiniz.
Genellikle hamilelikte ay hesabı yapılmakta ve anne adayları kaç aylık hamile olduklarını merak etmektedirler. Ancak hamilelikte önemli olan hafta hesabıdır. Hamilelik süresi olağan durumlarda 40 haftadır ve çoğu doğum da yaklaşık 38-40 hafta süresinde gerçekleşmektedir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.