Nasıl birikim yapılır?

birikimBirikim yapmak pek çok insanın arzuladığı bir durumdur. Bazen bir ürün veya hizmet almak için bazen de tedbir amaçlı olarak ileride ihtiyaç duyduğumuzda kullanabilmek adına birikim yapmak isteriz.

Birikim yapabilmek her ne kadar arzulanan bir durum olsa da bunu gerçekleştirebilmek çoğu kişi için pek mümkün olamıyor. Birikim yapamayan bireylerin en çok öne sürdükleri gerekçeler ise gelirin az olması veya ihtiyaçların çok olması şeklinde oluyor.

Peki birikim yapabilen insanlar bunu nasıl gerçekleştiriyor veya bu insanların hangi özellikleri birikim yapabilmelerini sağlıyor bunlara değinmeye çalışalım.

Birikim Yapabilen İnsanların Özellikleri

Birikim yapabilmeyi başaran insanların öne çıkan özelliklerine birlikte bakalım. Eğer siz de bu özelilkleri kendinize yakın görüyorsanız gözden geçirme ve faaliyete geçme aşamasına geçebilirsiniz.

1. Giderlerini Gelirlerini Bilir, Ona Göre Hareket Ederler

Tutumlu insanlar, gelir ve giderlerini aybaşından belirler ve arttırabilecekleri para miktarını hesaplarlar.

2. Aylık Giderlerini Azaltmaya, Gelirlerini Arttırmaya Bakarlar

Gereksiz tüketim ve gereksiz harcama yapmazlar, sürekli gelişime ve yeni olanaklara açıklardır.

3. Yatırıma İnanırlar

Birçok farklı alanda yatırım yapılabilir, kendileri için en uygun yatırımın hangisi olduğunu bilir ve ona göre hareket ederler.

4. Birikimin Her Alanda Olduğunu Bilirler

Birikim sadece maddi alanla sınırlı değil, manevi konuları da içine alan bir yaşam felsefesi. Kültürlü olmak için kitap okumak, film izlemek gibi aktivitelerde bulunmak, sağlıklı olmak için düzenli spor yapmak ve sağlıklı beslenmek gibi.

Birikim Yapmanın Önemi

Birikim yapabilmek esasında hem bireysel hem de toplumsal açıdan oldukça faydalı bir tutumdur. Zira ülkemiz bu konuda zayıf bir performans sergilemektedir. Eğer bireyler olarak daha çok birikim yapabilirsek bu durum hem ülkemizin dış borç rakamlarına olumlu şekilde yansıyacak hem de bireysel borçlanma pozisyonlarımız daha dengeli olabilecektir. Neticede birikim kabiliyetimizi artması birey ve ülke olarak faydaları olan bir aktivite olup tüketim ile birlikte dengeli olarak yürütülmesi gereken bir misyon olarak bizlerin görülmeyen bir sorumluluğu olarak düşünülmelidir.

Kaynaklar:

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.