Nasıl "cool" olunur?

“Cool olmak” terimi dilimize Batı kültüründen gelmiş ve özellikle gençler tarafından merak edilen bir konu haline gelmiştir. “Cool” ifadesi serinkanlı anlamına gelir fakat aynı zamanda bir nevi karakter yapısı olduğundan farklı açılardan detaylanmış durumdadır.
cool olmak
Orijinal olarak “cool” olma durumu Amerika’lı siyahilerde başlamıştır. Kölelik ve beyazların yoğun baskısıyla geçen zor yıllardan sonra eşit şartlara kavuşan siyahi Amerikalılar; popüler kültürde, sanatta ve sporda önemli noktalara gelebilmişler ve kendilerini daha rahat ifade etmeye başlamışlardır. Bununla birlikte, sokak kültürü oluşumlarında da siyahi Amerikalılar yıllar geçtike kendilerine yer etmiş ve farklı bir kültürel akım oluşmasına etki etmişlerdir.
Yıllar içinde yaşanan bu gelişmeler bazı siyahi Amerikalılar açısından yüksek özgüvenli ve çevresini pek umursamayan bir karakter yapısının oluşmasını sağlamıştır. İşte “cool” olmak aslında bu tarz bir yaşayış biçiminden ismini alır.

“Cool” İnsan Özellikleri

Orijinalinde, “cool” insan tipi genel olarak rahat davranan, rahat giyinen, tanıdıklarına karşı samimi fakat tanımadıklarına karşı şüpheci bir tutum sergileyen, tehlikeye atılmaktan korkmayan, modern hayatın getirdiği stres ve diğer kaygıları taşımayan ve kaliteye merakı olan bir yapıya sahiptir.

Modern Hayatta “Cool” Olmak

Modern hayatta aslında hepimiz için “cool” olma fırsatı vardır. Standart bir “cool” insan tipine özenerek doğal olmayan şekilde davranmak “cool” olmaktan öte kişiyi komik duruma düşürebilir. Bu konuda kişinin kendine yakışan şekilde “cool” davranış tiplerini özümsemesi gerekir.

Herkesin Kendine Göre Seçim Yapıp Uygulayabileceği Cool Olma Tavsiyeleri

“Cool” olmak için havalı, protest veya rap müzik dinleyen biri olmak gerekli değildir. “Cool” olmak aslında tamamen özgüvenli, hayata karşı olgun ve etrafında hayranlık uyandıracak davranış göstermekle alakalıdır. Bunun için de aşağıdaki tavsiyelerden kendinize uygun olanları seçerek “cool” insan olma yolunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

 • Kararsızlık yaşayıp durmayın, harekete geçmekten korkmayın, yapmak istediğiniz şeye karar verin ve yapın.
 • Yardım talep eden biri değil yardım istenen biri olmaya çalışın. Kendinizi geliştirin, başkalarına ihtiyacı olmayan ve aranılan biri olun.
 • Kendiniz olun. Kendinizle ve hayatla barışık olun. Kompleksleriniz olmasın, rahat olun.
 • Derin bir insan olun. Biriyle ilk tanışmada herşeyinizi hemen anlatmayın. Gizemli bir yanınınız mutaka olsun.
 • Samimi, içten ve arkadaş canlısı olun. Sempatik olun fakat insanların peşinden koşturan ve onlara ihtiyacı olan biriymiş gibi olmayın.
 • Muhabbeti keyifli biri olun, güncel gelişmeleri, sanatı, sporu bilin. Kültürünüzü geliştirin. Bakışlarınız ve gözleriniz boş ve komik olmasın, aksine derin ve dolu olsun.
 • Basit ve düşük seviyeli konuşma dili kelimelerinden kaçının. Kullandığınız kelimelerde ve konuşmalarınızda seviyeli olun. Bilinçsizce konuşmayın.
 • Gerektiği yerde espri yapabilmelisiniz. Espri yapabilme yeteneği bir çeşit zeka göstergesidir ve etkileyicidir. Ancak bunda da aşırıya kaçmamalısınız. Kararında seviyede ve doğru zamanlarda uygulayın.
 • Sus pus olmayın, konuşun, özgüveninizi gösterin. Cool olmak sadece görsel bir olgu değildir. İçini de hareketlerinizle ve konuşmalarınızla doldurabilir olmanız gerekir.
 • Kabalık asla yapmayın. Cool olmak size kaba ve fevri olma özgürlüğü vermez. Nezaket çerçevesinde kalın ve çevrenizde saygı uyandırın.
 • Kendinizi herkesle eşit görün. Kimseden üstün değilsiniz. Çekingen olmayın ama mütevazi olun.
 • İnsanların farklarına karşı saygılı olun. Bazı insanlar daha zekidir, bazıları geç anlar, bazıları kiloludur, bazıları zayıf, bazılar zengindir bazıları da fakir. Hayata karşı olgun yaklaşmalısınız.
 • Genel olarak güven veren bir yapıya sahip olun. İnsanlara ilk olarak güven duyarak yaklaşın. Güven duyarsanız saygı görürsünüz ve siz de karşılığında güven duyulan biri olursunuz. Ama saf olarak görülmeden ve kendinizi kullandırmadan bunu yapmayı başarmak biraz tatsız deneyimler yaşadıktan sonra kazanılacaktır. Hazırlıklı olun.
 • Farklı olmaktan korkmayın. Farklı olmak ve yeni şeyler denemek sizi daha özgür kılar.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.