Neden bazı vitaminler vücutta depolanmaz?

Vitaminlerin depo edilemediği düşünülür, ancak bu durum tüm vitaminler için geçerli değildir. Bazı vitaminler karaciğer hücrelerinde ve az miktarda da diğer bazı hücrelerde depolanabiliyor.
vitaminlerÖrneğin A vitamini karaciğerde depolanır ve hiç A vitamini almayan bir insan 5-10 ay boyunca bu vitamin deposundan faydalanabilir. Hiç D vitamini almayan bir insan da vücuttaki D vitamini deposundan 2-4 ay boyunca faydalanabilir.

Vitaminlerin İşlevleri

Bir vitaminin depolanabilir olması için kolayca hücre içine girebilmesi lazım. Halbuki her madde hücrelerden içeriye istediği gibi giremez. Hücrenin istediği molekülleri içine alması için bazı sinyal mekanizmaları vardır. Ancak bu mekanizmalar harekete geçtiğinde taşıyıcı proteinler aracılığıyla bu moleküller içeri alınır. Eğer hücrenin ihtiyacı varsa bütün vitamin çeşitleri içine alabilir. Ancak A.D.E.K vitamini gibi depolanabilir vitaminler için böyle bir mekanizmaya gerek yoktur. Çünkü bu vitaminler yağda çözünebilir özelliğe sahiptir ve hücre zarı yağ ağırlıklı bir yapıya sahip olduğu için bu vitaminleri ihtiyacı olmasa bile kolayca içine alıp depolanabilir.
Ancak suda çözünme özelliğine sahip C ya da B vitaminleri depolanamaz. Bu nedenle günlük gıdalardan bu vitaminlerin mutlaka karşılanmaları gerekir. Ayrıca A, D, E vitamini gibi depolanabilir, vitaminlerin vücutta birikmesi sonucu çeşitli alerjik reaksiyonlar gösterdiği bilinmektedir. Bu nedenle bu vitaminlerin dikkatle kullanılması ve vücuda gereğinden fazla alınmamasında fayda vardır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.