Nefes almamızı bizim adımıza kontrol eden sistem nasıl çalışıyor?

Arabadayken, alışveriş yaparken ya da bu satırları okurken hiç değişmeden yaptığımız şey nedir? Nefes alıp vermek. Hayatımız boyunca her nerede olursak olalım ve her ne yaparsak yapalım, nefes alıp verme refleksimiz hiçbir değişikliğe uğramaz.
nefes almak
Biz bir yandan hayatımızı yaşarken, bu hayatı yaşamamız için yaratılan sistem haberimiz bile olmadan işler. Nefes alıp vermek bizim kontrolümüzde değildir, bizim adımıza solunum merkezimiz tarafından düzenlenir. Bu merkez beynin aşağı kısmı olan beyin sapında yer alan mercimek büyüklüğünde bir organdır. Bu küçük merkezde başlıda 3 tip sinir hücresi bulunur.

Sinir hücreleri nasıl çalışır?

İlk grup hücreler solunum düzenini, yani ritmini belirler. Nefes almak için içimize hava çekmemiz de bu sinir hücrelerinin emri sonucunda oluşur. İkinci grup hücreler solunumun hızını denetler. Vücudun ne kadar oksijene ihtiyacı varsa solunumun hızı o oranda değişir. Bunun için akciğerin hava dolum bölümü kontrol edilir. Bu ihtiyaca göre nefes alıp verme hızı ikinci grup hücreler tarafından belirlenirken bir sinyal yoluyla birinci grubun faaliyetlerini durdururlar. Üçüncü grup hücreler ise normal şartlarda ve sakin bir ortamda halde bulunmazlar. Bu hücrelerin aktif hale gelmesi için olağandışı şartların oluşması nedeniyle çok derin ve yüksek oranda nefes alıp vermemiz gerekir. Bu durumda üçüncü grup sinirler karın kaslarına sinyal göndererek solunuma yardımcı olmasını sağlar.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.