Öğretmen-öğrenci ilişkisi nasıl olmalıdır?

Günümüzde ilkokul itibarıyla başlayan eğitim hayatında milyonlarca öğrencide öğretmen ve öğrenci iletişiminde bozukluk görülmektedir. Öğrenciler okula gitmeye başladığı ilk günde itibaren öğretmeniyle nasıl ilişki kuracağını bilmemektedir.
öğretmen ve öğrenci
Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ilkokulda utangaç, ortaokulda korkak ve lisede ise laubali bir yaklaşım sergilemektedir. Bu da öğretmeniyle tam olarak iletişime geçememesine ve öğretmeni anlayamamasına sebep olur. Tüm suç sadece öğrencide de değildir. Bazı öğretmenler de bu durumun üzerine gitmediğinden ve iletişime açık olmadığından öğrenciyi istemsiz bir şekilde kendi ile iletişim kurmasına engel olmaktadır.

Öğretmen ve öğrenci birbirleriyle nasıl iletişim halinde olmalıdır?

Öğrenci öğretmenine karşı her zaman saygı ve görgü kuralları çerçevesinde yaklaşmalıdır. Öğretmenden korkmamalı ve ders açısından çekingenliğini üstünden atmalıdır. Öğretmeniyle gerekli olan konularda konuşmalı ve merak ettiği soruları açıkça sormalıdır.
Günümüzde hiçbir öğretmen öğrencisinin açıkça sorduğu konuyla alakalı soruları yanıtsız bırakmayacaktır. Öğretmenin ise öğrenciye yaklaşımı her zaman iyimser olmalıdır. Ancak çok fazla iyimser yaklaşan hocalar genellikle hor görüldüğünden yeri geldiği zaman ağırlığını da koymayı bilmelidir.
Öğretmen öğrencisine elinden geldiğince yardımcı olmalıdır. Öğrenci de öğretmenin çabasına karşılık vermeli ve daha çok gayret etmelidir. Öğretmen ve öğrenci sürekli iletişim içerisinde olmalılardır. Bu hem öğretmenin öğrencilerin gözündeki değerini hem de öğrencinin başarısını artırır. İletişim ne kadar bozuk olursa öğrencilerde o denli o öğretmenden ve anlattığı dersten uzaklaşır.
Yazar: elif

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.