Öğretmenler Günü (24 Kasım)

Hayat hakkındaki derslerimizi dünyaya geldiğimiz çevrede ve bu çevrenin bize en yakın bireyleri olan anne ve babamızdan alırız. Daha sonraki yıllarda aldığımız bu bilgiyi geliştirmek durumunda kalırız ve öğrenme halkımız biraz daha genişler. Bir süre sonra başka bilgilerle donanma gereği duyarız.
İşte tam da burada okul devreye girer. Okullar, dünyaya ve hayata dair bilgileri aldığımız mekandır. Bu mekanlarda, bize gerek bilgileri bize sunan insanlara da öğretmen diyoruz. Öğretmenler, anne ve babamızdan sonra bize en yakın olan kişilerdir. Çünkü, ailelerimizden çıktığımız andan itibaren onların gösterdiği istikamette bilgilerinizi yeniden gözden geçirir ve yeni bilgilerle donanırız.
Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Kişinin öğretmen olabilmesi için öğretmen yetiştiren bir okulu bitirmesi gerekir. İlköğretimde ilk öğretmen sınıf öğretmenidir. Sınıfın bütün derslerini aynı öğretmen okutur. İlköğretimin ikinci kademesinde ve liselerde ders öğretmenliği vardır. Meslek okullarında dersler özel şekilde yetiştirilmiş meslek öğretmenleri tarafından işlenir.
Eskiden öğretmenlere “muallim”, öğretmen yetiştiren okullara da “Muallim Mektebi” denirdi. Ülkemizde öğretmen okulu ilk defa 16 Mart 1848’de açıldı.
1928 yılında arap partilerinin kaldırılıp yerine bugün kullanmakta olduğumuz Türk harflerin kabulüyle yeni bir döneme girildi. Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip yazabilmesi için okullar açıldı ve bu okullara “Millet Mektepleri” adı verildi.
başöğretmen atatürk
Atatürk, Millet Mektepleri’nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Bakanlar Kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Atatürk’e ” Başöğretmen ” unvanını verdi. 24 Kasım Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gündür.
Atatürk’ün 100. doğum yıldönümü olan 1981 yılında, 24 Kasım tarihinin her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.
Öğretmenler Günü dolayısıyla, ülke genelinde yılın öğretmenleri seçilir, gün dolayısıyla düzenlenen şiir, hikaye, resim ve diğer konulardaki yarışmalar sonuçlandırılır, okullarda bir çok etkinlik yapılır. Öğretmenin toplum içindeki yeri, değeri belirtilir. Öğretmenlerin problemleri getirilir. Öğretmenler Gününde eğitime, öğretime hizmet etmiş, saygınlık kazanmış öğretmenler anılır. Gençlerin yetişmesindeki katkıları anlatılır. Mesleğe yeni giren öğretmenler 24 Kasım’da Öğretmen Anda içerek göreve başlarlar.
Öğretmenler insan haklarına saygılıdır ve bildiklerini öğretmek için ellerinden geleni yaparlar. Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir. Atatürk; “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” demekle öğretmene ilgili sorumlulu ve değeri anlatmıştır. Öğretmenler sevgi dağıtır. İçimizi aydınlatır. Bizi doğruya yöneltir. Bilgili kişiler olmamız için çaba gösterir. Dünyayı tanıtır. Öğretmen her alanda yeniliği, yenileşmeyi savunur. Gerçekleri anlatır. Beceri ve yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Kısaca analar doğurur, öğretmenler yetiştirir.
O yüzden 24 Kasım Öğretmenler Günü, bütün ülkede büyük bir coşkuyla kutlanır ve öğrenciler öğretmenleri ile daha iyi iletişim kurabilmek için bugünü fırsat bilirler. Öğretmenler de kendilerine ayrılmış bu özel günde, öğrencilerine daha farklı programlar hazırlayıp sunarlar.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.