Omuz ve Boyun Ağrısı

Omuzlardaki güçlü kaslar mükemmel bir esneklik sağlar ancak, bölgeyi de incinmelere karşı hassas hale getirir. Boyun ve omuzlardaki ağrı ve sızılar kötü duruş şekli ve veya hastalıklardan kaynaklanabilir.
Omuz ve boyun ağrısı
En yaygın omuz sorunlarından biri, omuz eklemini çevreleyen karışık kas gruplarının bir düşme sonucu incinmesi veya çürümesi ya da aşırı kullanım sonucu gergin ve ağrılı hale gelmesiyle oluşan, “rotator kılıfı” yaralanmasıdır. Eklemde tahriş olabilecek birçok tendon be bursa vardır ve hatta omuz eklemi kılıfının kendiside iltihaplanıp şişebilir.
Boyun ağrısı, özel bir yaralanmadan çok, kötü duruş şekli veya gerilmeden kaynaklanır. Osteoporoz ve osteoartrir gibi durumlar da boyun ağrısına neden olabilir.
Bir fizyoterapist, masaj uzmanı veya osteopati uzmanı hangi yapıların dahil olduğunu bilebilir ve bir tedavi programı önerebilir. Hemen tüm omuz ve boyun ağrılarının tedavisinde benzer bir yöntem izlenir. Eğer bu bir yumuşak doku yaralanması ise, ağrı genellikle birkaç günlük dinlenme ve ağrı kesicilerle kendiliğinden geçer. Akut bir kas incinmesi için RICE prosedürünü izleyin ve kolunuzu kullanmama zor geliyorsa bir askı kullanın. Eğer ağrı keskin ise ibuprofen gibi antienflamatuar ilaçlar yardımcı olabilir. Ağrı hafiflediğinde, yaralanma ve az kullanma sonrası sık olarak gelişen tutukluluğu önlemek için ılımlı egzersize başlayın.
Ağrı, 3-4 günden daha fazla sürerse, doktorunuz tendonu rahatlatmak için bir steroid enjeksiyonu önerebilir. Eğer omuz veya boyun ağrısı uzun zamandır devam ediyorsa, fizyoterapi, osteopati veya masaj yararlı olabilir.

Tutukluğun Giderilmesi

Eğer kötü duruş şekli veya uygun olmayan oturuş tutukluğa yol açarsa, sıcak su torbası ile sıcak uygulamayı deneyin. Sıcak bir banyo, yüzeyel bir ovma işlemi veya masajda kasların gevşemesine yardımcı olabilir. Kaslarınızı gevşetmek için, bir doktor ilaç önerebilir veya destek için birkaç gün boyunluk takmanız gerekebilir. Fizyoterapistler sıklıkla manipülasyon ile boyun ağrısının iyileşmesine yardımcı olabilirler.

Romatizmal Polimiyalji

Omuzlar, boyun, sırt ve kollarda ağrı ve tutukluluk belirtileri ile birlikte olan bu durum. Uzun zamandan beri yaşlı kadınların başına dert olmuştur. Kadınlarda erkeklerden üç kat fazla görülen ve arterlerden kaynaklanan bozukluklarla ilişkilendirildiği halde, kaslarla ilgili olduğunda dair çok az kanıt bulunan garip bir durumdur.
Ağrı sıklıkla yürürken veya bir süre oturduktan sonra şiddetledir. Ayrıca, çoğu zaman, genel bir kendini iyi hissetmeme hali, hafif derece ateş, kansızlık ve iştah kaybı da bulunmaktadır. Bununla birlikte, durum, steroid tedavisine hızla ve dramatik bir şekilde yanıt verir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.