Over Kistleri

Kistler, yumurtalıklarda olduğu kadar vücudun belli bazı bölgelerinde görülebilen içi sıvı-dolu şişliklerdir. Genelde hemen hepsi iyi huylu olup, tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelirler.
Over kistleri
Bir over kisti yumurtalığın içinde gelişebileceği gibi, dış cephesinde de gelişebilir ve bir sap ile yumurtalığa tutunabilir (bu sapa bazen pedinkül adı verilir). Kistler, sıvı üretilen ve üretilen sıvının hiçbir şekilde başka bölgeye sızma şansı olmadığı dokularda anormal bir büyüme meydana geldiğinde ortaya çıkmaktadır. Over kistleri sigara içenlerde, içmeyenlere göre, daha fazla görülmektedir.

Belirtiler

Kistler genellikle hiçbir belirti vermez. Bununla birlikte, over kistlerinin varlığında, karında şişlik, mesanede ve barsaklarda basınç hissi (sık tuvalete gitme ihtiyacı doğurur), ağrılı cinsel ilişki, düzensiz adet dönemleri ve eskiye oranla daha yoğun yahut daha hafif adet kanamaları gibi şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Kist torsiyonu oluştuğunda, yani kist tutunduğu pedinkül etrafında dönerek sıkıştığında, ani başlayan karın ağrısı, bulantı ve kusma ortaya çıkmaktadır. Bu durumun, peritonit adı verilen enfeksiyona yol açma riski vardır.

Tanı ve Tedavi

Kistlerin bazı tipleri tedaviye gerek kalmadan kaybolmaktadır. Bu durum, doğum kontrol hapları kullanıldığı zaman daha olasıdır. Diğer kistlerin laparoskopik fenestrasyon ve laparotomi adı verilen cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesi gerekmektedir. Hekiminiz, size tam bir fizik ve pelvik muayene yaptıktan sonra tam koyacaktır. Gerektiğinde, pelvis içindeki organları daha detaylı inceleyebilmek için sizden bir ultrason veya laparoskopi tetkiki isteyebilir. Laparoskopi, genel anestezi verildikten sonra karın içinin laparoskop adı verilen bir aletle gözlemlenmesi esasına dayanan bir tetkiktir.

Cerrahi Seçenekler

Laparoskopik fenestrasyon işlemi (laparoskopiye benzemektedir; bu işlem sırasında da küçük bit kesi yapılarak bu kesiden içeriye ucunda görüntü almaya yarayan bir tüp yerleştirilmektedir) kist içindeki sıvının boşaltılması suretiyle, kistin tahliyesini mümkün kılmaktadır. Laparotomi işleminde ise daha geniş bir kesi yapılması zorunludur; böylece kitle ya da kist tamamen çıkartılabilmektedir. Sizin ihtiyacınız olan cerrahi girişimin tipi, yaşınıza ve ileride çocuk sahibi olmak isteyip istemediğinize göre değişecektir. Üreme organlarında kanser gelişim riskini tamamen ortadan kaldırmak için tüm üreme organlarının alınması veya sadece bazı üreme organlarının alınması olasıdır.

Polikistik Overler

polikistik sözcüğü ‘pek çok kist bulunan” anlamına gelmektedir ve her biri bir yumurta içeren sıvıyla dolu boşlukları, yani olgunlaşmamış folikülleri, ilgilendiren bir terimdir. Polikistik over dendiğinde, bu overin yüzeyinin hemen altında en azından 10 kist bulunduğu ve bu nedenle oldukça genişlediği ifade edilmek istenir. Overin dış kısmını kaplayan doku kalınlaşır; bu yüzden yumurtlama işlevi zorlaşır, hatta bazen tamamen engellenir.
Polikistik over bulunması sık görülen vakalar olup, kadınların %20’sini etkilemektedir. Görülen belirtiler şöylece özetlenebilir: düzensiz, az miktardaki adet kanamaları; hiç adet kanaması olmaması; infertilite (kısırlık); düşük; yüzde, göğüste, karında, kollarda ve bacaklarda tüylenme artışı; akne; kilo artışı; pelvik bölgede rahatsızlık hissi ve depresyon.
Tüm bu belirtilerin sorumlusu hormonlar olduğu için, yapılan ilaç tedavileri hormon düzeylerini değiştirmeyi amaçlamaktadır. Her belirtinin tedavisini farklı biçimde yapmak gerekli olabileceği için; ayrıca, bir kadın için uygun olan tedavi başka bir kadında işe yaramayabileceği için; kişiye en fazla rahatsızlık veren belirtinin hangisi/hangileri olduğunu saptamak son derece önemlidir. Ayrıca, gelecekte, çocuk sahibi olmayı isteyip istememek de, tedavi seçeneği belirleme aşamasında etkili olacaktır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.