Ozon gazı nedir ve neden gereklidir?

Yıllardır dünyada ozon tabakasının korunması için hangi tedbirlerin alınması gerektiği ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Yüz otuzun üzerinde ülke “Montreal protokolü” olarak bilinen bir anlaşma altında toplandılar ve ozon tüketen kimyasal maddelerin üretimlerine ve kullanılmalarına son vermek için bazı kararlar aldılar. Peki, nedir bu ozon ve neden bizim için bu kadar hayati önem taşıyor?
ozon gazı

Ozon ve Hayatın Devamlılığı

Ozon, oksijen molekülü için atomdan oluşan aşağı atmosferde bulunan ve nefes almanızı sağlayan oksijen gazı meydana gelir. Ancak üçüncü atom devreye girdiğinde bu son derece zehirli ve kötü kokulu bir gaz olan ozon gazına dönüşür. Ozon gazı atmosferin en üst tabakalarında bulunur. Eğer atmosferin aşağı tabakalarında olsaydı öldürücü etki yapacak olan ozon en üst tabakada hayatın devamlılığını sağlayıcı bir görev üstlenmektedir.

Ozon Gazının Yeri ve Fonksiyonu

Ozon gazı atmosferin yaklaşık 20 kilometre yukarısında tüm dünyayı kuşak gibi saran bir tabaka oluşturur. Ozana verilen görev Güneşten dünyaya doğru gelen kızılötesi ışınları emerek yeryüzüne tüm güçleriyle  ulaşmasına engel olmaktadır. Kızılötesi ışınlardan korunmak hayatın devamlılığı için son derece önemlidir. Çünkü eğer kızılötesi ışınlar yeryüzüne doğrudan ulaşma imkanı bulurlarsa sahip oldukları yüksek enerji nedeniyle her şey yanar ve canlılık yok olur.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.