Parmağımızı kestiğimizde akan kan nasıl durur?

Düşüp herhangi bir yerimizi kanattığınız zaman derimizden sızan kanı durduran bir sistem olmasaydı küçük bir parmak kesiğinde bile kan kaybından ölmemiz son derece kolay olurdu. Ancak kanı durduran bizi ölümden koruyan özel bir sisteme sahibiz. Bu sisteme basitçe “pıhtılaşma” adı veriliyor.
parmak sargısı

Aşama Aşama Kanın Durması

Pıhtılaşma trafikte meydana gelen bir kazaya acil çağrı alarak yetişen bir ambulansın görevini görür. Vücudumuzda herhangi bir yaralanma olduğunda ilk yardım eden trombosit adı verilen ve kanın içinde dağınık şekilde dolaşan kan plakçıklarıdır. Trombositleri durdurarak kaza yerine yönlendiren ise tıpkı trafik polisi gibi görev gören “vonwillebrand” isimli proteinlerdir.
Yaralı bölgeye gelen ilk trombosit özel bir madde salgılayarak kendisine yardımcı olacak ekiplere haber yollar. Diğer ekipler kendilerine yollanan mesajı hemen alır ve olay yerine gelmeye başlarlar. Vücutta yer alan yirmiye yakın enzim bu çağrıyla bir araya gelerek yaranın üzerinde trombin adlı bir protein üretmeye başlarlar, bu protein yalnızca açık yaranın olduğu yerde üretilir. Bu üretim tam olması gerektiği zamanda başlar, gerektiği kadar devam eder ve durması gerektirdiği noktada kesilir. Protein üretimi yeterli düzeye geldiğinde fibrinojen adında iplikçiler oluşturulur. Bu iplikçiler kanın üzerinde bir ağ oluştururlar ve trombositler bu ağa takılarak olay yerinde birikirler. Birikim yoğunlaştığında kanın dışarı akışı durur. Tüm bu mucizevi işlemler sonucunda kan kaybı önlenmiş olur.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.