Parmak uçları suyun altında neden buruşur?

Suyun altında çok uzun süre kalsak bile yüzümüzün, kollarımızın ya da bacaklarımızın derisinde herhangi bir değişiklik görmeyiz. Ancak parmak uçlarımız yaşlı bir insanın derisi gibi derin çizgilerle kaplanır ve buruşur.
Parmak uclari suyun altinda neden burusur
Vücudumuzun başka hiçbir yerinde görülmeyen bu buruşma neden özellikle parmak uçlarında meydana gelir? İnsan vücudunun her yeri tüylerle kaplıdır, ancak bunların bir kısmı o kadar ince ve kısadır ki gözle görülmez. Bu tüylerin dip kısmında sebum adı verilen ve salgıladığı yağ ile cildi su geçirmez bir tabakayla örten yağ bezleri vardır. Cildi kaplayan ve keratin adı verilen bu yağ, suyun derimizin içine girmesinin engeller ve cildimizi yumuşak tutar.

Parmak Ucu ve Ayakaltında Tüyler Yoktur

Ancak parmak ucu ve ayakaltında bu tüylerden yoktur. Dolayısıyla bu bölgeleri suyun etkisinden koruyan ve suyun cilde girmesini engelleyen keratin tabakası da yoktur. Bu nedenle eğer el ve ayaklarımızı suyun altında çok uzun süre tutarsak su cildin içine işler. Daha sulu maddenin daha koyu maddenin içine girmesi yani ozmos adı verilen bu olay sonucunda su derinin altında kendisine yer bulmaya çalışır. Ancak el ve ayak tabanı kalın bir deriyle kaplı olduğu için bu derinin esneme payı pek yoktur. Dolayısıyla suya ayırabilecek fazla yeri olmadığı için eğilip bükülerek, yani büzüşerek suya yer açmaya çalışır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.