Peri bacaları nasıl oluşmuştur?

Kapadokya dünyanın en gösterişli doğal yapılarından biri olan peribacalarıyla doludur. Times gazetesi 2007 yılında peribacalarını dünyanın beşinci harikası olarak tanımlamıştır.
peri bacalarının sırrı
Gerçekten de peri bacaları usta bir heykeltıraş eliyle yapılmışçasına düzgün ve estetik bir görüntüye sahiptir. Ancak bu bacaların yapımında en ufak bir insan emeği yoktur.

Peribacalarının Sırrı

Ürgüp civarında bulunan peri bacalarının gövdesi konik şeklindedir ve tepelerinde şapka şeklinde yuvarlak kaya parçaları bulunur. Gövdeleri tüf, tüffit ve volkan küfünden meydana gelen kayaçtan oluşmuştur, tepedeki şapka kısımlarının kaya türü, gövdenin yapısından daha sert ve dayanıklıdır. Çünkü lahar ve ingimbirit adı verilen daha sert bir kayaçtan oluşmuştur. Peribacalarının bu özel yapısı şekillerinin oluşmasında en önemli bir unsurdur. Çünkü bu yapılar vadi yamaçlarından akan sel sularının ve rüzgarın tüfleri aşındırmasıyla ortaya çıkmıştır.
Yağmurdan biriken sel suları dik yamaçlardan akarken geçtikleri yerleri aşındırmış ve zamanla oldukça sert olan kayaları bile çatlatarak yerlerinden koparmıştır. Tüften oluşan alt kısımlar daha kolay yıprandığı için derin bir oyuk meydana getirmiş ve yamaç bu şekilde gelişmiştir. Yamaç geriledikçe üst kısımlarda kalan kısımlar korunmuş ve ortaya konik gövdeli şapkalı peribacaları çıkmıştır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.