Plaka Ceza Sorgulama

Plaka Ceza Sorgulama hizmeti Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Internet Vergi Dairesi sayfası üzerinden yapılabilmektedir. Sayfaya gitmek ve plaka ceza sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki resme veya resmin altındaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

plaka ceza sorgulama

Sisteme Giriş

Plaka Ceza Sorgulama İçin Gerekli Bilgiler

Motorlu taşıt sorgulaması için gerekli bilgiler Plaka, Özel Plaka, T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ile Tescil Tarih bilgileridir.
Plaka: Plaka alanına sorgulama istediğiniz plaka bilgisini girmelisiniz. Plakayı yazarken boşluk bırakmadan 34ABC123 formatında girmelisiniz.
Özel Plaka: Plaka alanına girmiş olduğunuz plakanın özel mi yoksa normal plaka mı olduğunu seçmelisiniz. Plaka 34 TURANLAR LTD. gibi bir formatta ise özel plakadır ve bu alanda “Evet” seçimi yapılmalıdır. Aksi takdirde özel plaka alanını “Hayır” olarak bırakınız.
T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası: Gerçek Kişiler T.C. Kimlik Numarasını (Yabancılar varsa Yabancı Kimlik Numarasını) sol tarafa, Tüzel Kişiler ve Yabancı Kimlik Numarası olmayan yabancılar da Vergi Kimlik Numarasını sağ tarafa yazmalıdır.
Tescil Tarihi: Vergi Dairesi kayıtlarında tescil tarihi, ikinci el araçlar için noter satış sözleşmesindeki satış tarihi veya araç ruhsatı üzerindeki tarihtir. Yeni araçlar için ise aracın trafiğe çıkış tarihidir.
Bilgileri girdikten sonra plaka ceza sorgulaması için Tamam butonuna tıklayınız.

Ceza ödemesi nasıl yapılır?

Plaka ceza sorgulama sistemi içerisinde aynı zamanda ceza ödemesi de yapabilirsiniz. Anlaşmalı banka kredi kartlarını kullanarak sistem üzerinden ceza ödemek mümkündür. Anlaşmalı bankalar ve kartlar dışında ödeme kabul edilmemekte olup anlaşma sağlanmış banka ve kartlar aşağıdaki gibidir.
AKBANK: Axess, Wings, Fish, Free, Axess Business, Wings Business ve Bank’o Card Axess kredi kartları
GARANTİ BANKASI: Tüm Garanti American Express, VISA ve MasterCard, Alternatifbank BONUS, ING BONUS, Şekerbank BONUS, Tekstilbank BONUS, Burgan BONUS
HALKBANK: Tüm Halkbank VISA ve MasterCard
İŞ BANKASI: Tüm İş Bankası VISA ve MasterCard
YAPI KREDİ: Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard ve Albaraka Worldcard
HSBC: Tüm HSBC VISA ve MasterCard
FİNANSBANK: Tüm FİNANSBANK VISA ve MasterCard
BANK ASYA: Tüm BANK ASYA VISA ve MasterCard
TEB: Tüm TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)
VAKIFBANK: Tüm Vakıfbank, VISA ve MasterCard
ZİRAAT BANKASI: Tüm Ziraat Bankası, VISA ve MasterCard
DENİZBANK: Tüm Denizbank, VISA ve MasterCard

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.