Sabun kiri nasıl giderir?

Sabun gün içerisinde sıklıkla kullandığımız bir temizlik maddesidir. Sıvı veya katı olmak üzere farklı formlarda kullanmakta olduğumuz sabun, kiri nasıl gideriyor diye pek çoğumuz merak etmişizdir.
sabun
 

Sabunun Kısa Tarihçesi

Sabunun tarihi aslında bundan yaklaşık 2000 yıl öncesine uzanıyor. Romalılar kireci sıcak ağaç külleriyle karıştırıp oluşan gri çamuru sıcak su dolu bir kazana atıp keçi yağı ile saatlerce kaynatıp ortaya çıkan kahverengi tabakayı soğutarak ilk sabunu elde etmişlerdi. Bugün kullanılan maddeler biraz daha farklı olsa da sabunun temel yapısı işte bu karışımdır.

Sabun kiri nasıl gideriyor?

Sabunun kiri gidermesi ise sabun moleküllerinin bir ucunun yağı bir ucunun ise suyu çekmesinden kaynaklanır. Bilindiği gibi su ve yağ tabakaları birbiriyle karışmazlar. Bu nedenle, elimizi sadece su ile yıkadığımızda derimizin üzerindeki yağ tabakası suyun cildimize temasını engeller. İşte burada sabun devreye girer ve suyla cildimiz arasında aracılık yapar.
Elimizi ovuşturduğumuzda yağ ve kirlerin içindeki bakteriler parçalanır. Sabun molekülleri de bu yağlı kirleri sarar ve suyla birleştirerek çözünemez hale getirir. Çözünemez hale gelmiş bu maddeler, akan suyun da etkisiyle elimizden akar giderler. Böylece sabun elimizi temizlemiş olur.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.