Sağlıklı Beslenme Önerileri

Sağlıklı beslenme sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Yediğimiz gıdalar vücudumuzun yakıtıdır çünkü yiyecekler vücudumuzun çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlar. Eğer vücudunuza doğru miktarda ve kalitede yakıt vermiyorsanız kendinizi olması gerektiği kadar sağlıklı hissedemezsiniz.

sağlıklı beslenme önerileri

Madde Madde Sağlıklı Beslenme Önerileri

Beslenme kalitesini artırmak ve vücuda zararlı olabilecek yeme-içme alışkanlıklarını azaltabilmek için sağlıklı beslenme önerilerinden faydalanabilirsiniz.

1. Doymuş yağları azaltın

Özellikle doymuş yağlardan yana zengin bir beslenme tarzı ve fazla tuz alımı, kalp ve damar hastalıkları riskini artırır.

2. Lifli ve tam tahıllı besinlerin tüketimini artırın

Araştırmalar kanser vakalarının ortalama üçte birinin beslenme tarzında değişiklik yapılarak önlenebileceğini göstermektedir. Lifli besinlerden ve tam tahıllardan yana zengin, yağlardan yana fakir bir diyet; başta kolon, mide ve göğüs kanseri olmak üzere pek çok kanser türünü önlemekte yardımcı olacaktır.

3. Doğurganlığı artıran besinler

Pek çok doğum doktoru, yüksek yağ içeren, şekerli ve işlenmiş gıdalarla beslenen, doğurganlığı artıran besinlerden yeterince almayan kadınlarda kısırlık ve düşük yapma ihtimallerinin yüksek olduğunu söyler. Folik asit yönünden zengin gıdalar doğurganlığı artırıcı etkiye sahiptir bunun yanında doğurganlığa katkısı olması için kereviz, soya, havuç, roka, lahana, sarımsak, soğan, tere, karnabahar, armut, greyfurt, hurma, mercimek, nohut ve kuru fasulye tüketebilirsiniz.

4. Şeker, yağ ve tuza karşı dikkat

Şeker, yağ ve tuzdan yana zengin bir beslenme tarzı kilo almanıza neden olur ve bu durum obezite riskini artırır. Fazla kilolu olmak sadece kalp hastalığı, şeker hastalığı, kanser ve kısırlığa yol açmakla kalmaz, aynı zamanda sürekli yorgunluğa, kişinin kendine olan güveninin azalmasına, zihinsel ve fiziksel etkinliğin düşmesine neden olur.

5. Katkı maddeleri ve koruyuculardan sakının

Katkı maddeleri, koruyucular ve rafine şekerlerden yana zengin bir beslenme tarzı kişinin konsantrasyonunu etkiler, hiperaktif ve saldırgan olmasına neden olur. Bunun nedeni şekerden ve katkı maddelerinden yana zengin olan bir diyette kromun düşük olmasıdır. Krom kan şekerinin kontrol edilmesi gereklidir. Krom eksikliğinde kan şekerinde kontrolsüz hareketlilik bu davranışsal sorunları tetikler.

6. Kalsiyumdan yana fakir kalmayın

Kemiklerin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayan kalsiyumdan yana fakir bir beslenme tarzı osteoporoz olarak bilinen kemik erimesine ve kırılmalarına neden olur.

7. Vitamin ve minerallerin önemini unutmayın

Vitamin ve mineraller açısından zayıf bir beslenme tarzının karaciğer üzerindeki etkisi çok büyüktür. Karaciğer sindirim sisteminin düzgün çalışması ve yaşamsal önemi olan vitamin ve minerallerin emilmesi açısından önemli bir organdır. Sağlıklı bir yaşam için karaciğerinizin de iyi çalışıyor olması gerekir. Karaciğer çok miktarda doymuş yağ ve fazla alkol alımıyla başa çıkamaz ve bu durum böbrek rahatsızlıklarına ve karaciğer hücrelerinin ölümüne yol açarak hayati tehlike oluşturan siroz gibi hastalıklara neden olur.

8. Şeker ve glikoz tehlikesine karşı bilinçli olun

Şekerden yana zengin bir beslenme tarzı kanda glikoz miktarının artmasına neden olur. Glikoz kana karışan bir şeker formudur. Kanda fazla miktarda glikoz olması başta diyabet olmak üzere kan şekeri sorunlarına yol açar. Diyabetin belirtileri sürekli susama fazladan glikozdan dolayı sıkça idrara çıkma, görme bozuklukları, yorgunluk ve tekrarlayan enfeksiyonlardır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.