Sağlıklı Kış Yiyecekleri

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte mevsime özgü yiyecekleri de çevremizde belirmeye başladı. Bu yiyecekler içinden bir seçmeyi okuyabilir ve mevsim içinde tüketmenin faydalarını öğrenebilirsiniz.

Mercimek Çorbası

Genelde kışın dumanı üzerinde, içine ekmek doğrayarak kaşık kaşık götürdüğümüz mercimek çorbası bir klasik, bir efsane, bir lezzet abidesi olarak her mevsim tüketilebilir. Limonu sıkın, dilerseniz pul biberi serpin ve çorbanıza bakın! Yaz günü canınız mercimek çorbası çekerse, sizi sorgulayan gözlere de aldırmayın.

Kuru Fasulye – Pilav

Anne yemekleri içinde yıldızlılar arasında yer alan muhteşem ikilidir kuru fasulye pilav. Yanında turşu ya da kuru soğanla birlikte gerçekten iç ısıtır, enerji verir, yaşama sevinci aşılar. “Pilav üstü kuru” olarak da bahsedilir kendisinden. Tencere yemeği sevmeyen birçok insan bile kuru fasulye pilav dendiğinde birkaç saniye durur.

Yoğurtlu Ispanak

Temel Reis ıspanaksa Safinaz yoğurttur. Bu hikayede Kaba Sakal’a yer vermiyoruz. Genelde kışın yenen yemeklerden biri olan ıspanak, artık yazın da üretildiğinden her mevsim yenebilir. Suyuna ekmeğini bana bana afiyetle yiyeceğiniz yoğurtlu ıspanak, özellikle Temel Reis izleyerek büyümüş nesil için en sevilen sebze yemekleri arasındadır.

Sahlep

Sahlebi sırf sıcak diye sadece kışın içmek zorunda değilsiniz. Sonuçta yazın da her gün dondurma yemiyoruz ya da “Ay çok sıcak!” deyip çay içmekten vazgeçmiyoruz mesela. Üzerinde tarçını, enfes kokusu ve benzersiz tadıyla sahlep, harika yahu!

Boza ve Leblebi

Bir başka kışla özdeşleşmiş ikili de boza ve leblebi. Tadı başka hiçbir şeye benzemeyen, şahsına münhasır boza ile en yakın arkadaşı leblebi, aynı zamanda doyurucu bir ara öğün olarak da düşünülebilir.

Kestane

Kestane kebapsa, yazın da kışın da yemesi sevap olmalı. Çıtır çıtır kestaneler, kabuklarının içlerinden çıktıklarında ve ağzınıza doğru yol aldıklarında “İşte” dersiniz, “Lezzet bu!” Kestaneyi direkt olarak yiyebileceğiniz gibi kestaneli pasta, kestane şekeri, kestaneli tart gibi lezzetlerle de daha fazla.

Ayva Tatlısı

Ayva çiçek açmış, yaz mı gelecek? Şimdi havalar soğuk, ayva çiçek açtıysa yaz mı gelecek onu tam bilmiyoruz ama parlak görünüşü, capcanlı rengiyle pek bir afili olan ayva tatlısını yazın da kışın da baharda da yağmurda da yiyin. Çok güzel ve tatlı kendisi.
Kaynak:http://blog.yemeksepeti.com/index.php/2015/01/08/yazin-da-yesen-yenir-kis-yiyecekleri

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.