Satranç Oyunu Oyna (MEB Oyun)

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kurumuna bağlı Hatice Salih Ortaokulu tarafından hazırlanmış olan Eğitsel Oyunlar sayfasında yer alan Satranç oyununu sayfamızda oynayabilirsiniz. Bu oyun ilgili kurum tarafından seçilmiş ve eğitsel amaçlara yönelik olarak faydalanılması için öğrencilere sunulmuştur.

Satranç Oyunu Kuralları

Satranç oyununda iki kişi birbirleriyle startejik olarak mücadele ederler. Bir tarafın hamlesine diğer taraf karşılık verir ve oyun bu şekilde ilerler. Oyundaki temel amaç karşı tarafın “şah”ını mat etmektir veya yemektir. Karşı tarafın şahını mat ettiğiniz zaman oyunu kazanmış olursunuz. Satranç oyununda farklı şekillerde taşlar vardır. Her farklı şeklin özelliği ve hamle kabiliyeti farklıdır. Oyunun başında beyaz ve siyahların 16 taşı bulunur. Bunlar bir şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur.

Satranç Oyunundaki Taşlar

Satranç oyununda şah, vezir, kale, fil, at ve piyon olmak üzere 6 çeşit taş vardır.
Şah: Mat edilmesi gereken taştır. Şah, her yönde bir kare gidebilir. Her iki şahlar, birbirlerini tehdît edecekleri ve şahın da tehdît edilmiş bir kareye gitmesinin yasak olmasından dolayı hiçbir zaman yan yana duramazlar.
Vezir: Hareket kabiliyeti en yüksek taşlardan biridir. Vezirin kaybedilmesi önemli bir dezavantajdır. Vezir, her yöndeki her boş kareye (çapraz, yatay ya da dikey olarak) başka taşların üzerinden atlamamak şartıyla gidebilir. Dolayısıyla kendinde bir kale ve filin özelliklerini toplamaktadır.
Kale: Kale de önemli taşlar arasındadır. Dikey ve uzun mesafeli hareketlerde çok önemlidir. Bir kale, satır ve sütunlarda her tarafa doğru istediği kadar gidebilirse de başka taşların üzerinden atlamasına izin yoktur. Tek istisna roktur (Rok, satrançta bir yarı hamlede iki taşın, yâni şah ve kalenin hareket etmesine izin verilen tek hamle çeşitidir. Rok yapılabilmesi için her iki taşın daha önce hareket etmemiş olması gerekir). Burada aynı yarı hamlede şahla kale hareket eder, dolayısıyla bir yarı hamlede iki taşın oynayabileceği tek hamle budur. Kalenin uzanabileceği kareler, ancak satranç tahtasının kenarlarınca sınırlanır. Tahtanın her karesine erişebilmektedir. Sadece kale ve şahla karşı tarafın şahını mat etmek mümkündür.
Fil: Fil çapraz ve uzun mesafeli hareketler içindir. Dikkatli kullanılırsa avantaj sağlayan önemli bir taştır. Filler, üzerinde durdukları renkteki çaprazlar üzerinde istedikleri kadar hareket ederler. Başka satranç taşları üzerinden atlamalarına izin yoktur. Filler, genelde çok sayıda kareyi tehdit ederek merkezi kontrol ederlerse etkilidirler.
At: Satranç tahtasında L şeklinde hareket eden ilginç bir taştır. Yakın mesafeli savunma veya ataklar için kullanılabilir.
Piyon: Stratejik olarak önem derecesi ve hareket kabiliyeti en düşük olan taştır. Baı durmlarda piyon feda edilerek karşı tarafın daha önemli taşları alınabilmektedir. Bu anlamda da feda edilebilen bir taştır. Başlangıç pozisyonunda piyon, önündeki alanların boş olması şartıyla bir veyâ iki kare gidebilir. Piyon başlangıç pozisyonunda değilse (2. ilâ 7. sıra) her hamlede (bir düşman taşını almadığı sürece) üzerinde bulunduğu sütunda sâdece bir kare ilerleyebilir. Piyon çapraz olarak düşman taşını alır. Böylece normal hareketiyle bir taşı alırken yaptığı harekete farklı olan satranç tek taştır. Hareket ettiği zaman ancak ilerleyebilir. Böylece daha önce durduğu alana dönemeyen tek satranç taşıdır. Piyon en passant olarak düşman piyonu alabilir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.