Sedef Hastalığı

Deride hücre üretim aşamalarından birinde bir aksaklık, gümüşi renkte pullarla kaplı, kuru, kızarık lekeler kendini gösteren sedef hastalığına neden olabilir. Sedef hastalığı bir kez ortaya çıkarsa, nüsklerle seyreden, ömür boyu sürecek bir hastalığa dönüşebilir.
sedef hastalığı
Sedef hastalığında deri hücrelerine aşırı çoğalma söz konusudur. Bu hücreler çok hızlı bir yaşam sürer, öyle ki, beş veya altı gün içinde derinin üst katmalarını geçerek yüzeye ulaşır. Daha sonra ölü hücrelerle karılarak soğuk, kızarık lekeler oluşturur.
Bu bozukluğa neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Vakaların kabaca %40’ı aile öyküsünde sedef bulunan kişilerde ortaya çıkar. Üzerinde uzlaşmaya varılmamış teoriler, stresin bağışıklık sistemi üzerine olumsuz etkisi ya da gereksiz kimyasal ürünler ortaya çıkmasına neden olan bağışıklık sistemine ait bir bozukluk nedeniyle oluştuğunu ileri sürmektedir. Bazı alternatif tedavi uzmanları, sorunun sağlıksız bir diyetin, çevresel etkenlere, kadar birçok sebeple karaciğerin aşırı yüklenmesi ve vücudun, toksik maddeleri ve zehirleri deri yoluyla atmaya zorlanması olabileceğine inanmaktadır.
Genellikle tetikleyici etken belirgin olmadığı halde, boğaz ağrısı, stres, yaralar veya incinmeler, doğum kontrol haplarına, değişiklikler, alkol, beta-blokerler, steroidler, sıtma ilaçları veya lityum gibi ilaçlar ve güneş ışığı sedefi başlatabilir.

Semptomların Hafifleştirilmesi

Sedefle mücadele etmek zor olabilir. Kesin bir tedavisi yoktur, bu nedenle, sebep değil, semptomlar giderilmeye çalışılır ve bir kişi için faydalı olan bir yöntem, başka birinde tamamen etkisiz kalabilir.
Doktorunuz, körüm tozu, dithranol, steroidler veya D vitamini bazlı kalsipotriol içeren topikal (deriye uygulanan) bir tedavi önerebilir. Bunların olumsuz yanı, çoğunun yapışkan, kokulu ve boyar olması ve steroidlerin sürekli kullanımına bağlı bazı yan etkilerin ortaya çıkmasıdır.
Ağır vakalarda, UVA ve UVB ışık kaynakları kullanılarak uygulanan “fototerapi” etkili olabilir. Bazen bu terapi PUVA (psoralens ve UVB) olarak bilinen bir tedavi çerçevesinde, psoralens denen bir ilaçla kombine edilebilir. Cilt kanseri tehlikesi nedeniyle fototerapi almadan önce bir uzmanın görüşünü almayı ve normal güneş banyolarının doğru dalga boyunda ışık kullanmadığını ve cildinizi iyileştirmekten çok ona zarar verebileceğini unutmayın.
Metotreksat (fazla hücreleri öldürür), retinoidler (hücre çoğalmasını yavaşlatır) ve siklosporin A gibi bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar çok kuvvetli ilaçlardır ve sadece istisnai durumlarda düşünülür.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.