Şeker yediğimiz zaman vücudumuzda neler oluyor?

Canımız istediği zaman bir gofret alıp yemek, çaya istediğimiz kadar şeker katabilmek ya da bir bardak gazozu hiç düşünmeden içebilmek…
seker yedigimiz zaman vucudumuzda neler oluyor
Vücut yediğimiz gıdalardan aldığı şekeri dengeleyebilmek için birbirine bağlı çok detaylı bir faaliyet içine girer. Bu faaliyette olabilecek en ufak bir aksama hayatınızın tehlike altına girmesine sebep olur.

Vücuda giren şeker fazla ya da az ise ne olur?

Şeker dengesinde bir sorun oluşmaması için yediğimiz besindeki şeker molekülleri öncelikle pankreas tarafından bulunur ve miktarı tespit edilir. Eğer tespit edilen miktar gereğinden fazlaysa pankreas hemen fazla şekerin depolanması için emir verir. Bunun için hücreleri “şeker depolamaya başlayın” emrini ilgili yerlere taşıyacak olan “insülin” adlı hormonları üretir. Üretilen insülin hormonu kan yoluyla gitmesi gereken yere ulaştırır. Depolama işlemini yapacak olan hücreler iletilen talimatı anlar ve hemen yerine getirmek için şeker moleküllerini içlerine alacak kapıları açar. Böylece eğer gereğinden fazla çikolata yersek, vücudumuz aldığımız şekerin fazlasını bizim için depolar ve şekerin ani çıkmasını engelleyerek hayatımızı kurtarmış olur.
Eğer bunun tam aksi olurda kanımızdaki şeker oranı düşerse bu sefer pankreas “glukagon” adlı bir hormon üretir ve daha önce şeker depolayan hücrelere şekeri geri bırakması emrini verir. Her iki durumda da biz hiç fark etmediğimiz halde pankreasımız hayatımızı kurtararak güvenli bir şekilde yaşamamızı sağlar.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.