SGK Müstehaklık Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 4A, 4B ve 4C kapsamında sağlık hizmeti alabilmeniz için öncelikle sistem üzerinde müstehaklık tanımınızın yapılmış olması gerekir. Müstehaklık kelime anlamı olarak hak sahibi olma anlamına gelir. Müstehaklık tanımı yapılmış olan çalışanlar sigortalı olarak sağlık hizmeti alabilirler.

SGK Müstehaklık Sorgulama Yöntemleri

Müstehak olup olmadığınızı internet üzerinden iki yöntemle öğrenebilirsiniz. Bunlardan sırasıyla E-SGM ve E-Devlet üzerinden olacak şekilde bahsedebiliriz.

1. E-SGM Üzerinden Sorgulama

E-SGM üzerinden sorgu yapabilmek için öncelikle E-SGM Giriş ekranını açınız. Sonrasında sizden istenen TC Kimlik No, Nüfus İli, Cilt No, Doğum Yılı ve Güvenlik Kodunu giriniz.

ssk provizyon sorgulama menüsü

Açılan ekranın sağında yukarıdaki gibi bir menü belirecektir. Bu menüden Provizyon Sorgulama Bağlantısına tıklayınız.
Çıkan ekranda sizden tarih bilgisi girmeniz istenecektir. Tarihi gg.aa.yyyy formatında giriniz ve “SORGULA” butonuna basınız. Eğer müstehaklık tanımınız yapılmışsa açılan ekranda alt kısımda yer alan Sorgu Sonucu kısmında “Müstehaktır, provizyon alabilir.” yazısı çıkacaktır.

2. E-Devlet Üzerinden Sorgulama

E-Devlet üzerinden de müstehaklık sorgusu yapabililirsiniz. Bunun için SPAS Müstehaklık Sorgulama ekranına gitmek gerekiyor.

E-Devlet Müstehaklık Sorgulama Ekranı

Yukarıdaki linke tıklayarak e-devlet müstehaklık sorgu sayfasına gidebilirsiniz. Açılan ekranda e-devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra sistem size sorgulama sonucunu çıkaracaktır. Eğer müstehaklık tanımınız yapılmışsa açılan ekranın sağ kısmında yer alan Durum kısmında “Müstehaktır, provizyon alabilir.” yazısını görebilirsiniz.

2 Yorum

  1. goomass 18/06/2013 Cevapla
  2. secgin 14/04/2014 Cevapla

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.