Siri nedir ve ne işe yarar?

Siri iPhone 4S ve 5S modellerinde bulunan bir sesli komut özelliğidir. Siri ile sesli olarak iPhone cep telefonuna pek çok komut verilebilmekte ve bu komutlar ile telefonun dahili özelliklerinden pek çoğu pratik bir şekilde kullanılabilmektedir.
siri ekran görüntüsü

Siri ile ne gibi işlemler yapılabilir?

Siri bir yazılım olduğundan Siri ile telefona yaptırılabilecek işlemlerin belirli bir sınırı vardır. Siri ile işlem yaptırabilmeniz için iki şartın yerine gelmesi gerekiyor. Bunlar sırasıyla şöyle:

  1. Sesli komut ile yaptırılacak işlemin Siri yazılımına yüklenmiş ve komutun algılanabilmesi için belirli kelimelerin veya cümlelerin tanımlanmış olması
  2. Kullanıcı tarafından telefonun anlayacağı şekilde söylenmesi gereken cümle veya kelimelerin söylenmesi

Siri ne tür durumlarda işe yarıyor?

Siri her ne kadar prtaik bir “sesle komut verme” ve “iş yaptırma” özelliği taşısa da elinizle 2-3 hareketle yapabileceğiniz işlemler için çok zaman kazandırdığı veya pratiklik sağladığı söylenemeyebilir. Örneğin bir alarmı aktif hale getirmek için telefon kilidini açtıktan sonra 2 adımda bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak, eğer yeni bir alarm kurmak istiyorsanız belki burada Siri size pratiklik kazandırabilir çünkü burada 3 adımlık bir işlem var.
Siri’nin esas işe yaradığı noktalar çok adımlı işlemler. Örneğin hatırlatma girmek, SMS yazmak, Google arama yapmak, eve gidiş için navigasyon ayarlamak vb. Şimdi bunu bir örnekle anlamaya çalışalım.

Gerçek hayatta kullanılabilecek örnek bir Siri işlemi

Mevcut durumda maalesef Siri kullanabilmek için İngilizce bilmek gerekiyor. İlerleyen dönemlerde mutlaka Türkçe dil özelliği de eklenecektir ancak şimdilik İngilizce bir örnek ile devam edelim.
Konu: Yeni bir hatırlatma kaydı yaratmak
Yöntem: Siri ile sesli komut
Amaç: iPhone 4S veya iPhone 5S telefonunuzun yarın saat 09:00’da size fatura ödemelerini hatırlatması
Fayda: Zaman ve emek tasarrufu

  1. Siri’yi açın
  2. Mümkün olduğunca sessiz bir ortamda telefona şu sözleri söyleyin:
    ENG – Remind me to pay the bills at 9 am tomorrow (rimaynd mi tu pey dı biılz et nayn ey em tımarrov)
    TR – Yarın öğleden önce 9’da fatura ödemelerini hatırlat

Eğer kelimeleri doğru şekilde söylerseniz iPhone komutu algılayacak ve yarına hatırlatma girmek için onay vermenizi isteyecektir. Onay sorusuna “ok” şeklinde cevap verirseniz hatırlatmanız oluşacaktır.
Bunun dışında Siri ile hava durumu öğrenme, harita açma, şarkı çalma, konum sorgulama, rehbere kayıtlı bir kişiyi arama vb. pek çok uygulamayı sesli olarak yaptırabilirsiniz.

Siri ve Teknolojinin İlerlediği Yol

Uzun vadede Siri ile varılmak istenen ve teknolojinin evrileceği seviye tıpkı Uzay Yolu filmlerinde olduğu gibi tamamen sesle yönetilebilen, kişisel özellik ver tercihleri algılayabilen yapay zekalı bir teknolojiyi yakalamak olacak. Tüm bu gayret, teknolojiyi daha çok işe yarar bir seviyeye çıkarmak ve kullanımını daha kolay hale getirebilmek de diyebiliriz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.