Sivilce izleri nasıl geçer?

“Sivilce izleri nasıl geçer?” sorusunun cevabını verebilmek için öncelikle sivilcenin ne olduğunu ve sivilce izi probleminin nasıl oluştuğunu anlamak gerekir. Sivilce genellikle ergenlik döneminde karşılaşılan bir cilt problemidir. Sivilce izleri genellikle yüzde ve yanak bölgesinde ufak çukurlar halinde kendini gösterir. Bu pütürlü yapılar çoğunlukla sivilcelerin sıkılması ve sivilcelere el ile müdahale edilmesi sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

sivilce izleri nasıl geçer

Sivilcelerin Tedavisinde İlk Adım

Sivilce izlerinin tedavisinde izlere müdahaleden önce mevcut sivilecelerin tedavi edilmesi gerekir. İzlere yapılacak müdahalelerin etkili olması ve cilde zarar vermemesi için halihazırda yeni sivilcelerin çıkmaması gerekir. Bu aşamada ilaç veya hormonal tedavilere başvurulabilmektedir.

Sivilce izleri nasıl geçer ve müdahale yöntemi nasıldır?

Sivilcelerin çıkmasının önlenmesinden sonra sıra sivilce izlerinin derinliğinin tespitine gelir. Bu aşamada 3 seviye üzerinden bir değerleme yapılır. Yüzeysel izler, orta derinlikte izler ve derin izler olmak üzere genel olarak üç tip iz vardır. Sivilce izlerinin giderilmesinde izlerin derinlik yapısına göre peeling, lazer tedavisi ve dolgu tedavisi yöntemi kullanılabilmektedir.

Sivilce Tedavisinde Doğal Alternatifler

Sivilce izlerinin önlenmesi ve oluşumunun engellenmesi için önden tedbirli davranmak ve sivilceleri oluşmadan önlemekte fayda vardır. Sivilce seviyesinin şiddetli olduğu durumlarda dermatolog tavsiyesiyle ilaç tedavisi uygulanabilmektedir ancak daha az şiddetli sivilce seviyelerinde doğal yöntemlerle de önlem almak mümkündür. Sivilce tedavisine doğal yöntemler ile ilgili bilgi edinmek için Sivilce Tedavisi yazısını okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.