Soğuk Algınlığı ve Nezleye Karşı 10 Önlem

Havaların soğumasıyla birlikte pek çok kişi soğuk algınlığı ve nezle hastalığıyla karşılaşmaktadır. Bazen kişiler hastalığa kendileri yakalanmakta bazen de bulundukları ortamda hastalık kendilerine bulaşmaktadır. Her iki durumda da kendinizi soğuk algınlığı ve nezleye karşı koruma şansınız var. Bu yazıda uzmanlar tarafından önerilmekte olan korunma yöntemlerine yer verilmiştir.

soğuk algınlığı geçiren kadın

1. El sıkıştıktan sonra ellerinizi dezenfekte edin

Birisiyle el sıkıştıktan sonra ellerinizi dezenfekte etmeniz önemlidir zira el sıkıştığınız kişi hastalık unsurlarına sahip veya başkasından almış olabilir. En pratik yöntem ellerinizi sık sık yıkamaktır.

2. Kendinizi sıcak tutun

Soğuk algınlığının en önemli sebeplerinden biri soğuk bir ortamda fazlaca bulunmak ve vücut ısısının uzunca bir süre düşük olarak seyretmesine yol açmaktır. Bu sebeple özellikle soğuk kış aylarında vücudunuzu sıcak tutun ve soğuk ortamlarda fazla kalmamaya özen gösterin.

3. Uykunuzu ihmal etmeyin

Yeterince uyku uyumak ve vücudunuza yeterli istirahati sağlamak size hastalıklara karşı daha güçlü bir direnç sağlayacaktır.

4. Aşınızı yaptırın

Grip aşısı yılda bir kez ve kış ayları başlamada yaptırılması önerilen bir uygulamadır. Aşınızı yaptırmanız vücudunuzun bağışıklık kazanması açısından faydalı olacaktır.

5. Sağlıklı yiyecekler yiyin

Sağlıklı yiyecekler bulmak ve yemek size zor gelebilir ancak taze meyve sebze yiyerek bunu büyük oranda elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, doğal besinleri mümkün olduğunca çok tüketmek ve dengeli beslenme size çok yardımcı olacaktır.

6. Egzersiz yapın

Düzenli olarak hareket etmek veya spor yapmak vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Fırsat buldukça hareket imkanlarını değerlendirmek faydanız olacaktır.

7. Kendinizi gerektiğinde sakınabilmelisiniz

Burun çeken, hapşıran veya öksüren insanlardan kendiniz sakınmanız onlardan geçebilecek hastalık taşıyıcılarına karşı vücudunuzu koruyacaktır. Dikkatli olmalısınız.

8. Vücudunuzu steril tutun

Elleriniz dışında vücudunuzu da ara ara dezenfekte edebilirsiniz. Temizleyici jel veya alkollü mendillerle vücudunuzu silebilirsiniz.

9. Bol bol su için

Su içmek vücudunuzun dehidrasyon yaşamasına engel olur, bir numaralı hayat kaynağı olması sebebiyle metabolik faaliyetlerin devamına katkı sağlar ve vücudu düzenler.

10. Kendinize üzmeyin ve mutlu kalmaya çalışın

Uzmanlar pozitif ruh halinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve hastalıklara karşı direnç geliştirilmesine yardımcı olduğunu belirtmektedir. Pozitif düşünmek, cinsel hayatta aktif olmak, evcil hayvanla oynamak vb. mutlu eden davranışlar örnek olarak sayılabilir.
Kaynak: Health

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.