Soğuk Algınlığı ve Öksürük

Öksürüğün de eşlik ettiği soğuk algınlığı, her yıl toplumun %70’ini etkileyen en yaygın kış enfeksiyonu olma özelliğini korumaktadır. Soğuk algınlığı diye anıldığı halde, düşük sıcaklıkla ya da üşümekle ortaya çıkmaz.
soğuk algınlığı ve öksürük
Soğuk algınlığına havada bulunan virüsler yol açar kışları daha sık görülür çünkü kışın insanlar kapalı yerlerde birbirine yakın olarak daha çok zaman geçirirler. Belirtiler virüsle temastan iki üç gün sonra ortaya çıkar. Bu semptomlara herkes aşinadır. Özellikle hapşırma gereksinimi ve boğazın arka kısmında bir rahatsızlık olur, bunu hafif ağrılar ve kendini iyi hissetmeme hali izler. Ardından ateş, boğaz ağrısı ve baş ağrısı ile birlikte olan burun akması ve tıkanıklığı oluşur.
İlk iki gün en ağır dönemidir. Bu en yoğun bulaştırıcı olduğunuz dönemdir ancak, canlı virüs üretimi beş gün veya daha fazla süre devam edecektir. Bulaştırıcı olduğunuz dönemde küçük bebeklerden ve diğer enfeksiyona açık kişilerden uzak durun. Soğuk algınlığı on günden fazla sürmesi olağan dışıdır.

Soğuk Algınlığı Semptomlarının Giderilmesi

Soğuk algınlığının belli başlı etkin bir tedavisi yoktur. Yapabileceğiniz şey eczaneden alacağınız ilaçlarla semptomları gidermek ve kendi kendinize bakmaktır. Ağrı ve sancılar için, aspirin veya parasetamol alın. Soğuk algınlığına yönelik reçetesiz satılan ilaçlar da kullanıyorsanız bunların miktarına dikkat edin çünkü, bu ilaçların hemen hepsi aspirin veya parasetamol de içermektedir. İçinde bir aspirin erittiğiniz bir bardak suyla gargara yapmak boğaz ağrısına iyi gelebilir.
Burun tıkanıklığı için nazal dekonjestanlar kullanabilirsiniz ancak, bunları uzun süre kullanmayın çünkü, bunlar bir yerden sonra etkisiz hale gelebilir. Bir mendil üzerine damlatarak okaliptus ya da olbas yağını koklayabilirsiniz. Baharatlı yiyecekler de burun tıkanıklığını gidermede faydalı olabilir. Burun akıntınız varsa yağlı yiyecekleri azaltın; bunların mukus yapımını arttırdığı sanılmaktadır.
Her gün C vitamini alın. C vitamininin antiviral özellikleri vardır. Yüksek dozlarda bile toksik değildir ancak, günde 3 gramdan fazlası barsakların gevşemesine yol açabilir.
Boğaz ağrısı için çinko pastilleri kullanın. Bunlar biraz rahatlama sağlar ve çinko da bağışıklık sistemi için önemlidir. Tıkanıklığı ve öksürüğü daha da kötüleştireceğinden, tütün içmeyin. Bol sıvı almalısınız çünkü, kuru solunum yolları virüsün burada daha uzun süre kalmasına olanak tanır.

Öksürükle Mücadele

Öksürük hava yollarının temizlenmesine yönelik refleks bir davranıştır. Çoğunlukla rahatsız edici bir sesin çıkmasına neden olacak biçimde havanın sert ve şiddetli bir şekilde dışarı verilmesiyle sonuçlanır. Havayollarındaki tıkanıklığa toz, duman, gaz, yiyecek ya da başka bir yabancı cisim veya viral enfeksiyona ilişkin balgam ve mukus neden olabilir. Böyle bir enfeksiyon hava yollarının iltihabına da yol açabilir ki bu sorunu daha da kötüleştirir.
Öksürüğün çok çeşitleri vardır ancak iki kategoride toplanır: Prodüktif (balgamlı) veya nonprodüktif (kuru). Prodüktif bir öksürüğü akciğerdeki sıvı sekresyonlarını uyararak gevşeten bir ekspektoranla tedavi edebilirsiniz. Nonprodüktif bir öksürük için beyindeki öksürük refleksine etkili bir baskılayıcı (supressan) ajan kullanmak gerekebilir. Basitçe öksürük gereksinimine direnmek faydalı olabilir.
Çıkartılacak balgam varmış gibi hissetmenize yol açan yanılgı nanprodüktif öksürüğe, ağrılı nefes borusuna ve ileri rahatsızlığa neden olur. Öksürmeniz için belirgin bir sebep yoksa, gereksiniminizi baskılamaya çalışın. Herhangi bir öksürük iki hafta veya iki haftadan daha uzun sürerse doktorunuzla temasa geçmelisiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.