Soğuk havalarda ellerimiz neden metal yüzeylere yapışır?

Bir yere dokunduğumuzda aldığımız soğukluk hissi ısı transferiyle ilgilidir. Başka bir deyişle herhangi bir şeyin soğuması, onun ısı kaybetmesi, yani ısı transferi etmesi anlamına gelir.
soğuk hava
Her maddenin kendi yapısına göre ısı transferi farklılık gösterir. Örneğin iletkenlikleri farklı olan tahta ve metalin ısı transferleri de farklıdır. Çünkü metal çok iyi bir iletken iken, tahta iyi bir ısı ileticisi değildir. Bu nedenle her iki madde aynı sıcaklıkta olsa bile dokunduğumuzda hissedeceğimiz sıcaklıklar farklı olacaktır. Örneğin eğer metale dokunursak iyi bir iletken olası nedeniyle vücudumuzdan metale doğru ısı transferi olacağı için parmaklarımızda bir soğukluk hissederiz. Ancak tahtanın az iletken olması nedeniyle ısı transferi daha az olur ve tahtayı metal kadar soğuk hissetmeyiz.

Ellerimizle Metal Arasındaki Isı Farklılığı

Soğuk havalarda metalin elimize yapışma nedeni ise elimizle metal arasındaki 25-30 derecelik ısı farklılığıdır. Bu ısı farkı elimizle metalin birbirine temas eden yüzeyi arasında hızlı bir ısı kaybına yol açar. Hatta bu ısı kaybı o kadar hızlı ve büyük olur ki, elimizin metale değen kısmı donar ve derimiz yüzeye yapışık kalır. Aynı şey buzluktan çıkardığımız buzlara dokunduğumuzda da oluşur. Parmaklarımızdan birini buzun üzerine temas ettirdiğimizde buz parçası parmağımıza yapışır ve eriyene kadar elimize yapışık kalır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.