Soğuk havalarda saçlarımız neden elektriklenir?

İnsanların saçlarının renkleri ve cinsleri birbirinden çok farklıdır. Sarışın, kumral, düz, dalgalı, ince telli, kalın telli gibi özellikler saçların farklı tiplerini meydana getirir. Ancak tüm değişik görünümlere rağmen saçın yapısı her insanda aynıdır.
soğuk havalar
Bütün saç tiplerinde saç teli üç farklı katmandan oluşur. Kütikül adı verilen en dış tabakası balık pulu gibi küçük pullardan meydana gelir. Bu tabakanın görevi iç katmanları korumaktır. Korteks adı verilen orta tabaka ise saçın esnekliği ve dayanıklılığını sağlamakla görevlidir. İnce hücrelerden oluşur ve görevi dolayısıyla en önemli tabakadır. Üçüncü ve en son tabaka ise saça rengini veren pigmentleri içerir. Bu bölüme saç özü adı da verilir.

Saçımız koptuğunda yerine nasıl yenisi çıkar?

Saçımızın saç derisi altında kalan bölümünde ise saç kökü vardır ve saç folikülü adı verilen bir torbacığın içinde bulunur. Saç kökünü besleyen ise papil adlı bir yumrudur. Saçlarımızı kopardığımızda yerine yeniden saç çıkması papil adı verilen bu depo sayesinde olur. Papil yaratıcı gücün saç üretim fabrikasıdır. Kopan saçın yerine yenisini üretir ve onu besleyerek uzamasını sağlar.
Soğuk ve karlı bir kış gününde dışarı çıktığımızda saçlarımızın tepesindeki tellerin dimdik havaya kalkarak elektriklenmesi işte saçın bu yapısının sıcaklık değişimi nedeniyle zorlanması sonucunda oluşur. Çünkü sıcaklık değişimleri saçın yapısını zorlar ve elektrik yüklenmesine sebep olur. Soğuk havaya çıktığımızda birden bire saçlarımızın tel tel ayrılması ya da çıkmasının sebebi budur.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.