Soğuk suyu hızlı içince niçin başımız ağrır?

İnsanların yaklaşık yüzde otuzunun dondurma gibi çok soğuk bir gıdayı yedikten veya soğuk bir içeceği çabucak içtikten sonra başları ağrır. ‘Beyin donması’ veya ‘dondurma baş ağrısı’ da denilen bu ağrı, kalp hastalarının sol kollarında duydukları ağrı gibi, orijini farklı, duyulduğu yerin farklı olduğu bir ağrı türüdür.
su içmek
Bu ağrının nedeninin sinüslerimiz, yani burnumuzdan aldığımız havayı akciğere giderken nemlendiren, hastalandığımızda şişen, burnumuzun üstündeki boşluklar ileri sürülmektedir. Buna göre soğuk bir şey yenildiğinde boşluklardaki hava aniden soğuyarak, ağrıyan hassas sinir uçlarını tetiklemekte ve ağrının başta hissedilmesine sebep olmaktadır.
Diğer bir görüşe göre ise ağzımızın kenarlarında ve tavanında bulunan damarlardaki kan hücrelerinin akışı ağrıya neden olabilmektedir. Soğuk bir şey yenildiğinde kan, o bölgeyi ısıtmak için soğuk kısma hücum eder. Bu kanın bir kısmı başımızın ön tarafından gelir ve geldiği yerdeki acı ve ağrı alıcılarını ikaz eder ve bu sebeple de ağrı başta duyulur.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.