Stres

Sıklıkla kullanılan stres terimi hayatımsınız dengesini aksatan her şey anlamına gelmeye başladı. Ancak, stres kendi içinde kötü ya da tehlikeli değildir. Karşı çıkmak ya da değiştirmek için gerekli doğal bir zihinsel ve bedensel reaksiyondur ve ılımlı düzeylerde, performansınızı arttırır ve size ivme kazandırır. Ancak, strese verilen yanıt çok şiddetliyse ya da amansızsa sorunlar baş gösterebilir.
stres
Stres yanıtı, vücudun, insanların herhangi bir tehdit karşısında içgüdüsel davranmasını sağlayan, ilkel “savaş ya da kaç” mekanizmasından köken almaktadır. Adrenalin salınır, kalp ve solunum hızınız artar ve zihniniz yarışır gibidir. Geçmişte tehdit unsurları vahşi ve saldırgan hayvanlardı; bugün ise önemli bir randevuya geç kalmanıza sebep olabilecek bir trafik, artan faturalar çocukların istekler, gebelik ya da taşınmaktan işten çıkarılmak ya da ölüm gibi büyük krizlere kadar çeşitlilik gösterebilir.
Tehlikelerin gerçek ve acil olduğu daha ilkel koşullarda, adrenalininiz, kelimenin tam anlamıyla “savaşmak” ya da “kaçmak” için serf edilecekti. Ne yazık ki, şimdi, genellikle içgüdüsel reaksiyonlarınıza hakim olmak zorundasınız; problemlerden kaçamassınız. Böylece, fiziksel ve zihinsel baskılar oluşabilir.
Bazı stresler içseldir: örneğin, bedensel bir hastalık, bir ipoteğin ödenmesi ya da çocuk bakımının düzenlenmesi ve iş için kaygılanmak gibi. Sürekli çalan bir telefon, kirlilik ya da iş yerindeki bir tatsızlık gibi diğer streslere dışsaldır. Belli bir olayın stres yaratıp yaratmaması, ne olduğundan çok sizin onun ne kadar iyi üstesinden gelebildiğinize bağlıdır. Değiştirmeye gücünüzün yetmediği küçük bir sorun, üstesinden gelmek için yeterince donanımlı hissettiğiniz büyük bir sorundan daha fazla strese neden olabilir. Dahası, günlük sıkıntılar birikip önemli yaşamsal değişiklikler kadar güçlük yaratabilir.

Belirtilerin Fark Edilmesi

Stres, insanları çeşitli yönlerden etkiler. Tahammülsüz, sabırsız ya da sürekli ağlar hale gelebilir, düşünüp anlamakta veya karar vermekte güçlük çekebilir ya da üzgün ve motivasyonsuz hissedebilirsiniz. Normal endişeler gözünüzde büyüyebilir, iştahınız azalabilir, rahatlamanız ve uyumanız da güçleşebilir. Stres, bazı insanlarda baş veya kas ağrılarına neden olarak bedensel hastalığa yol açabilir. Zamanla, bu durum daha da çökmenize ve hastalıklara karşı daha eğimli hale gelmenize neden olur. Bütün bu semptomlar, günlük yaşamla ve onun sıkıntıları ve sorunlarıyla mücadelenizi daha da güçleştirebilir. Stres yanıtı vücudun kimyasal dengesini de etkiler ve kalp hastalığı, astım, sedef hastalığı ve romatoid artrit gibi bozukluklara öncülük edebilir.
Stres semptomlarının sizi kötüleştirdiğini hissediyorsanız, vücudunuz size kötüleştirdiği hissediyorsanız, vücudunuz size uyarıcı bazı işaretler gönderiyor olabilir. Stresi azaltmanın yollarını bulma vaktidir.

Stres Düzeylerinin Azaltılması

• Sizin için stresli olan durumları belirleyin ve bunları, ortaya çıkmadan önce azaltmanın yollarını arayın. Gündelik sorunlar için stratejiler geliştirin ve diğer problemler için aynı stratejilerin nasıl sonuçlar vereceğini düşünün.
• Kendinizi aşırı zorlamamaya çalışın. Hiç kimse her şeyi yapamaz. Yalnız yapabileceğiniz işler üstlenin. İşlerinizi düzenleyin, öncelikle sırasına koyun ve liste yapın. Her biriyle ayrı ayrı ilgilenmek toplamda daha az kapsayıcı görünmelerini sağlayacak ve gerçekten öncelikli olanları belirtmenize yardımcı olacaktır.
• Geçip gideceklerini umarak problemlerini biriktirmemeye yalışın. Herhangi bir problemle yüzleşmek ya da karar vermek aklınızın bir köşesinde yerleşmiş problemler olmasından daha iyidir.
• Her gün dinlenmeye zaman ayırın ve sadece hızlı bir yürüyüş bile olsa az miktarda fiziksel aktivitede bulunun. Egzersiz, stres hormonlarının uzaklaştırılmasına ve beynin tazelenmesine yardımcı olur.
• Düzgün ve sağlıklı beslenin; eğlencelik yiyecekler, kahve, sigara ve abur cuburla yaşamayın. V
• Vücudunuz, taleplerinizi karşılamak için, uygun enerji kaynaklarına gereksim duymaktadır.
• Önce, temkinli bir şekilde vücudu gerip sonra birkaç kez derin derin soluyarak gevşetmek gibi kısa süreli gerilimi azaltma tekniklerini öğrenin. Yoga veya meditasyon gibi derin zihinsel ve fiziksel rahatlama tekniklerine her gün en az 20 dakıkanızı ayırın.
• Her hafta size eğlenceli gelen şeyleri yapmak için zaman ayırın. Bir film seyredin, arkadaşlarınızla bir akşam yemeğinde beraber olun, resim yapın, okuyun dikiş dikin; yalnız keyif için herhangi bir zorunluluk ya da mücadele içermeyen bir aktivitede bulunun.
• Üzerinizdeki baskılara ilişkin bir bakış açısı geliştirmeye çalışın ve deşiğim konusunda olumlu düşünün. Bunları bir tehdit unsuru gibi değil yeni fırsatlar, yeni bir deneyim ya da bilgilenmek olarak görmeye çalışın.
• Gereksinim duyduğunuzu hissediyorsanız, yardım ve öneri isteyin. Düşüncelerinizi arkadaşlarınız ve uzman danışmanlara paylaşın. Belirgin bir probleminiz ya durumunuz varsa, deneyimleri vebaskıyı azaltmaya yardımcı stratejileri arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.
• Aşırı alkolden veya uzun süreli sakinleştirici (sedatif) ve uyuşturucu (trankilizan) ilaç kullanımından uzak durun. Alkolün yatıştırıcı etkisi bulunmamaktadır, ilaçlar da ortadan kaldırmak yerine yalnızca belirtileri giderir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.