Stres neden hastalığa neden olur?

Sağlığımızı korumak için nasıl kan şekerimizin dengede olması gerekiyorsa nöropsikolojik yapımızın da yani beyin ve ruh sağlığımızın da dengede olması gerekiyor.
stres ve hastalık
Ancak stres bu dengeyi bozan en önemli sebeplerden biridir. Stresin belirli bir oranda olması sinir sistemimizin çalışması için gereklidir. Ancak belirli bir dozajın üzerinde olan stres birçok hastalığa kapı aralamış olur. Örneğin doğal afetlerde yaralanmaktan kurtulduğu halde sırf yaşadığı stresin etkisiyle kalp krizinden ölen çok fazla insan vardır.

Stresin Beden Üzerindeki Etkileri

Stresin beden üzerindeki yıkıcı etkileri çok fazladır. Örneğin sıkıntı üzüntü gibi duygular bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalığa yakalanmasını kolaylaştırır. Nitekim stres altındaki insanların kan örneklerine bakıldığında, savunma sistemini gösteren T-lenfositlerinin faaliyetinde azalma olduğu görülmüştür. Hatta stresin AIDS hastalığının vücutta meydana getirdiği etkiye benzer bir etki meydana getirdiği de düşünülmektedir.
Bunun sebebi stresin vücudun savunma sisteminde anahtar rol oynayan ”Cytokine” maddesini azaltmasıdır. Bu maddenin üretimi azaldığında T-lenfositleririn üretimi de azalmakta ve vücut kendisini savunamayacak hale gelmektedir. Stresin zararlarıyla ilgili yapılan birçok araştırma vardır. Bu araştırmalar stresin yaraların iyileşmesini engellediği ya da kalp hastalıklarına yol açtığı gibi daha pek çok gerçeği ortaya çıkarmıştır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.