Su: Özellikleri ve İnsan İçin Önemi

En önemli besin kaynağımız olan su, vücudum uzun dörtte üçünü oluşturmaktadır. Vücutta yeterli miktarlarda su bulunmadığı takdirde, yaşamsal faaliyetlerimiz hızla duracak ve birkaç gün içinde ölüm kaçınılmaz olacaktır.
Su; Özellikleri ve İnsan İçin Önemi
Yiyeceksiz bırakıldığında vücudumuz uzun süreler boyunca yaşayabilmesine rağmen, aynı şey sıvı alımının kesilmesi durumunda mümkün olamamaktadır. Normal beslenen sağlıklı bir bireyin günde yaklaşık olarak 3 litre 12 bardak sıvıyı işleyerek kullandığı tahmin edilmektedir. Bu sıvının üçte ikisi direkt olarak su, çay-kahve, alkolsüz içecekler, meyve suları veya alkol tüketilerek karşılanmaktadır. Geriye kalan üçte birlik kısım ise meyveler ve sebzelerden; ayrıca, süt ürünleri, ekmek, hamur işleri gibi su Sağladığı daha az bilinen kaynaklardan; çok küçük oranlarda olmakla birlikte, baklagiller, kümes hayvanları, et ve balıktan da sağlanmaktadır. Ayrıca vücut, enerji üretmek için glikozu yaktığı zaman, kendisine su kaynağı yaratmış olur.
İklim ve kişinin hareketliliği de sıvı ihtiyacını belirleyen faktörlerdir. Normalde vücut, solunum, terleme, sindirim, artık ve toksik maddelerin böbreklerden atılımı gibi yollarla günde yaklaşık olarak 1.5 litre sıvı kaybetmektedir. İnsanlar sıcak ortamlarda hareket halindeyken, özellikle egzersiz yaparken, daha fazla terlemektedir. Ayrıca, ateş yükseldiğinde veya aşırı soğuğa maruz kalındığında, farkında olmadan dehidrasyon gelişebilir.
İngiltere’deki sular içilebilme özellikleri mükemmel sayılabilecek sulardır. Ancak, şişelenerek satılan suların kalitesi konusundaki kaygılar halen devam etmektedir. Bu suların durgun ve karbonatlı kaynaklardan alınarak şişelenmiş olma riskleri vardır.
İngiltere’de içme suyunda mutlaka bulunması gereken standartlar, “Su Kalitesi Belirlemeye Dair Esaslar” adlı kanunda açıkça belirtilmiştir. Buradaki kurallarla, sudaki mikroorganizma sayısının, kimyasal atıkların, pestisitlerin ve gübrelerin miktarının hangi düzeylerde olacağı yasal olarak belirlenmiştir. Bu düzenlemeler ayrıca, yetkililerin eklemeyi yasal olarak öngördüğü bazı maddelerle ilgili hükümleri de sıralamıştır. Örneğin, suyun temizliği için eklenen klor; diş minesini güçlendirmek ve diş çürüklerini önlemek amacıyla eklenen flor ve suda asılı halde bulunan artık maddeleri uzaklaştırmak amacıyla eklenen alüminyum gibi maddelerle ilgili esaslar bu düzenlemelerde mevcuttur.
Suyun kalitesi, bölgeye ve zamana göre değişmektedir. Sert suların daha sağlıklı Olduğuna inanılmaktadır. Çünkü sert sular, yumuşak sulara göre daha az tuz içerirken, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengindirler. Kullandığınız suyun tadı konusunda endişeleriniz varsa veya suyun atıklarla kirletilmiş olabileceğinden şüphe ediyorsanız bir sağlık yetkilisi ile bağlantıya geçiniz.

Suyu satın mı almalı yoksa filtreden mi geçirmeli?

Kanuna göre, “maden” suları, ‘sabit bir bileşimi olan ve doğal olarak korunaklı yani tüm kirliliklerden uzak” kaynaklardan alınabilir; bu nedenle içmeden önce herhangi bir işleme tabi tutulmaları gerekmez. Durum böyle iken bile, suların kalitesi değişkendir. Tuzdan fakir diyet uygulamakta olan kişilerin, içtikleri suyun şişesindeki etikete bakarak, litredeki sodyum içeriğinin 20 mg ve altında olup olmadığını kontrol ermesi gerekir. Sodyum içeriğinin 200 miligramı aşması, herkes için yüksek bir değerdir.
Su filtreleri, tortularla birlikte pek çok doğal minerali de tutmasına rağmen, suyunuzu filtreden geçirebilirsiniz. En basit karbon filtreleri kloru ve katı maddeleri tutar. En son teknolojiyle geliştirilmiş karbon filtreleri ise hemen bütün bakterilerle beraber kimyasal maddeleri ve mineralleri tutar. Filtre ettiğiniz suyu bekletmeden kullanmanız ve filtreleri düzenli olarak değiştirmeniz önerilmektedir.

Dehidrasyona Dikkat

Vücudun susuz kalmasının yani dehidrasyonun bulguları şunlardır: idrarın çok koyu bir renk alması, bulantı, baş dönmesi, baş ağrısı, dikkat toplama yetisinde kayıp, yorgunluk, disoriyentasyon (kişi, yer ve zaman kavramlarının yitirilmesi). Kalsiyum ve diğer kimyasal maddelerin birikimine duyarlı kişilerde, vücuda yeterince su alınmadığı takdirde, böbrek taşları oluşabilmektedir. Böbreğin içinde çözünmeyen kristal oluşumlarına böbrek taşı adı verilmektedir; bu taşların ani ağrılara yol açmaları tipiktir.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.