Süngerler bitki mi, hayvan mı?

Bazı eşyaları köpürtmek için kullandığımız süngerlerin aslında denizin dibinde yaşayan çok hücreli bir canlı olduğundan haberiniz var mıydı?
sünger canlısı
Çoğu insan süngerin bitki olduğunu zanneder. Ancak aslında sünger bir hayvandır ve son derece şaşırtıcı özelliklere sahiptir.

Süngerlerin Bilinmeyen Gerçekleri

Süngerler denizin dibinde sert bir zemin bulur ve kendilerini buraya yapıştırırlar. Hayatlarını burada devam ettirir ve 24 saat boyunca kendi hacimlerinin 20.000 katı deniz suyunu pompalayabilirler. Saatte 200 litre deniz suyu süzme yetenekleri vardır. Ayrıca süngerlerin kendilerini düşmanlara karşı savunma amacıyla kullandıkları bazı kimyasal silahlar tıp alanında yepyeni buluşlara sebep olmuştur.
Pek çok alanda kullanılan süngerlerin belki de en faydalı oldukları alan ilaç sanayidir. Süngerlerin kendi bünyelerinde ürettikleri zehirler belirli miktarlarda kullanıldığında insan sağlığı için önemli faydalar içeren ilaçlara dönüşmektedir. Örneğin bir sünger türünde bulunan AS-2 adı verilen molekülün kanser hücrelerinin bölünmesini engelleyici bir özelliğe sahip olduğu düşünülmektedir. Süngerlerin organ naklinden sonra ortaya çıkabilecek olumsuzlukları engelleme ve ateş düşürücü özelliği olan maddelerin elde edilmesinde kullanıldığı da bilinmektedir. Ayrıca süngerler kalp, damar, mide bağırsak hastalıklarını veya tümör oluşumunu engelleyici ilaçların yapımında da kullanılmaktadırlar.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.