Tekrarlayan İncinmeler

İşçiler tarafından işverenlere karşı açılan birçok davanın konusudur. Tekrarlayan incinmeler (adından da anlaşılacağı üzere), hızla tekrarlanan işler yapmak zorunda kalan çalışanların çoğunu etkiler.
Tekrarlayan incinmeler
Tekrarlayan incinme terimi, genel olarak, önkol, el bileği, el ve bazen de omuzlar ve boynu etkileyen, yapılan işle ilgili sorunları ifade eder. Çoğunlukla el bileği ve parmaklarının hareketlerini sağlayan ön kol kaslarının kronik incinmesini içerir.
Belirteler çeşitlilik gösterir. Bazılarında çalışırken olan ve geceleri veya hafta sonları geçen bir ağrı vardır. Diğerleri, gün içinde oluşan ve birkaç hafta dinlenmeden tümüyle geçmeden bir ağrıdan bahsederler. Yine bazıları da iyileşmesi aylar, hatta yıllar sürebilen kalıcı bir ağrıdan yakınırlar.
Üretim bantlarında çalışan ya da sürekli klavye kullanan kişilerde eğer, kaslar gerginleşirse, çalışma esnasındaki duruşları kötüyse veya bu kişiler çalışma hızlarını kontrol edemiyorlarsa bu durum gelişebilir. Aşırı iş yükü, zamanı planlı kullanmakta yetersizlik, uygun olmayan bir yerleşim düzeni ve rahat olmayan tekrarlanan işler de sebeplere dahil edilebilir. Sorunlar genellikle farklı bir klavye gibi, iş koşullarının değişmesiyle tetiklenir.
Bu durumun genel bir şekli, el bilek tendon kılıfının iltihaplanması olan tenosinovittir. Bu, tendonun bilekteki küçük kanallarda hareketini zorlaştırır.

Değişiklik Yap ve Dinlen

Tekrarlayan incinmeler iyileştirilebilir. Ancak, yenilenmesini önlemek için tedaviyi, çalışma şeklinizde yapacağınız değişikliklerle desteklemelisiniz.
Eğer sorun akut tenosinovit ise öncelikle yapılacak olan tam bir dinlenmedir. Günde birkaç kez 15-20 dakika süreyle buz uygulama ve antienflamatuar ilaçlar yardımcı olabilir. Hareket etmesini önlemek için bilek, iki-üç gün süreyle alçıya alınabilir. Enflamasyon frenlendikten sonra, fizyoterapistin önerisi ile incinen bölgeyi çalıştırmaya başlayın.
İşe döndüğünüzde, oturuş şeklinizi düzeltin. Kollarınızı be bileklerinizin sıranız ya da çalıştığınız yerle aynı hizada olmalı ve tabanla arasında 90 derecelik açı bulunmalıdır. Öyleyse sandalye yüksekliğinizi buna göre ayarlayın. Bileklerinizin kollarınızla aynı seviyede olmasını sağlamak için bir bileklik kullanın. Ayaklarınız, dizlerinizle dik açı yapacak şekilde yere düz basmalıdır –gerekirse bir ayak taburesi kullanın. Sandalyeniz belinizi desteklemeli ve omuzlarınız gevşek durmalıdır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.