Temel bilgilerle e-posta nasıl kullanılır?

E-Posta (e-mail) elektronik mektup anlamına gelir. Geçmişte kağıt kalem ile yapılan mesajlaşma şekli günümüzde artık elektronik ortama geçmiş ve bu şekilde yaygın olarak kullanılmaktadır.
E-posta kullanabilmek için öncelikle bir e-posta hesabınızın olması gereklidir. Yeni bir e-posta hesabı almak istiyorsanız Kısaca e-posta nedir, nasıl alınır ve nasıl kullanılır? yazısını okuyabilirisiniz.

Adım Adım E-Posta Kullanma

1. Gelen Kutusu (Inbox)

E-posta hesabınızı aldıktan sonra hesabınıza giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra göreceğiniz yer Gelen Kutusu (Inbox) olacaktır. Gelen kutusunda size gelen mesajları kısa detaylarıyla görebilirsiniz. Burada göreceğiniz yazılar mesajın başlık kısımları ve tarihi olacaktır. Mesajın detayını görmek için üzerine tıklayıp açın. Mesajın detayını açtığınızda size ne yazıldığını görebilirsiniz.

2. Mesaja Cevap Yazma – Yanıtla (Reply)

Eğer bir mesaja tek alıcı için cevap vermek istiyorsanız Yanıtla (Reply) butonuna basarak cevap yazabilirsiniz. Yanıtla butonuna bastığınızda yeni bir mesaj ekranı açılır. Mesaj ekranının alt kısımda cevaplanan mesaj bulunur ve gönderilen adres kısmında da otomatik olarak size mesaj gönderen göndericinin mail adresi yer alır. Mesaja cevabınızı yazdıktan sonra göndermek için Gönder (Send) veya Yanıtla (Reply) butonuna basıp cevabınızı gönderebilirsiniz.

3. Mesaja Cevap Yazma – Tümünü Yanıtla (Reply to All)

Eğer bir mesaja çoklu alıcı için cevap vermek istiyorsanız Tümünü Yanıtla (Reply to All) butonuna basarak cevap yazabilirsiniz. Tümünü Yanıtla butonuna bastığınızda yeni bir mesaj ekranı açılır. Mesaj ekranının alt kısımda cevaplanan mesaj bulunur ve gönderilen adres kısmında da otomatik olarak size mesaj gönderen göndericinin mail adresi ve diğer alıcılar yer alır. Mesaja cevabınızı yazdıktan sonra göndermek için Gönder (Send) veya Tümünü Yanıtla (Reply to All) butonuna basıp cevabınızı gönderebilirsiniz.

4. Mesajı İletme (Forward)

Mesaj iletme fonksiyonu gelen kutunuza gelmiş olan bir e-postayı başka alıcılara iletmeye yarar. İlet (Forward) butonuna bastığınızda yeni bir mesaj ekranı açılır ve alt kısımda iletilmek istenen mesaj bulunur. Mesaj ekranının alt kısımda cevaplanan mesaj bulunur ve gönderilen adres kısmı boş olarak gelir. Mesajı kime iletmek istiyorsanız bu kısma ilgili mail adreslerini yazabilirsiniz. Mesaja içerik olarak eklemek istediğiniz birşey varsa bunu yazdıktan sonra göndermek için Gönder (Send) veya İlet (Forward) butonuna basıp cevabınızı gönderebilirsiniz.

5. Yeni Mesaj Yazma

E-Posta gelen kutunuzdaki herhangi bir mesaja bağlı olmaksızın tamamen sıfırdan bir mesaj yazmak istiyorsanız Yeni İleti (New Mail) fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Butona veya bağlantıya bastığınızda açılacak olan yeni boş ekranda mesajınızı için bir başlık girdikten sonra mesajınızı içeriğini girmeli ve alıcısının adresini Kime: veya To: alanına girdikten sonra Gönder (Send) butonuna basmalısınız.

Yorum Yapın veya Soru Sorun

Yorumunuzun yanında profil fotoğrafı görünmesi için Kayıt Ol sayfasından üye olarak profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.