Tıp bayramı kutlu olsun

Hastalıkların tanı ve tedavisinde her geçen gün yeni bilgiler ve teknolojiler gelişse de hastanın bilinçli olması, sonuçların başarısını doğrudan etkiliyor.
Özellikle de kronik hastalıkların tedavisinde hastanın mutlaka hastalığı konusunda bilgi sahibi olması gerekiyor.
Anadolu Sağlık Merkezi Tıbbi Direktörü, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, hekimlerin bayramını kutlarken hastanın da artık tedavinin vazgeçilmez bir parçası olduğuna işaret etti. Prof. Dr. Çakmakçı, sağlıklı bir toplum yaratabilmek için öncelikle toplumun bilinçlenmesinin gerektiğini söyledi.
Hasta ve hekim arasındaki güçlü iletişimin, tedavinin başarısını olumlu yönde etkilediğinin altını çizen Prof. Dr. Çakmakçı, doğru uygulanamayan tedavilerden istenilen sonuçları almanın çok güç olduğunu söyledi. Özellikle kronik hastalıkların takibinde hastalığın kontrol altına alınmasında hekimin tek taraflı çabasının yeterli olmayacağını belirten Prof. Dr. Çakmakçı, “Hastanın da tanı ve tedavi sürecinde sorumlulukları olduğunu unutmaması gerekir. Bu sorumluluğa bağlı olarak da yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Bunu yapabilmek de ancak bilgilenmeyle mümkün olacaktır.”
medula medula